bitkigiller_bitkiler_hakkinda_hersey
 A' dan Z' ye Şifalı Bitkiler

Bahar reçetesi bitkilerAtatürk Üniversitesi Fen Fakültesi Kimya Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. İlhami Gülçin, fitoterapistlerin bahar yorgunluğu için yazacakları reçetede ilk beş bitkinin yeşil çay, melisa, ıhlamur, papatya ve rezene olması gerektiğini söyledi.
http://www.hurriyet.com.tr/p/spacer.gif
Türkiye Bilimler Akademisi üyesi de olan Gülçin, bahar yorgunluğuna iyi gelen bitkilerin Anadolu'nun her bölgesinde bol miktarda bulunduğunu, farklı özellikleri ve faydaları olduğunu belirtti.

Gülçin, "Bazı bitkiler mide, sindirim sistemi, halsizlik, uykusuzluk, baş ağrısı gibi hastalıklara karşı kullanılıyor. Bunların başında çay gelmekte. Siyah yerine yeşil çay tüketmek daha faydalı. İkinci önemli bitki melisa, bir çok bölgede bol miktarda yetişmekte" diye konuştu.

Melisanın da antiseptik özelliği bulunduğundan uyku düzensizliğini önlediğini ve hazmı kolaylaştırdığını vurgulayan Gülçin, şunları kaydetti:
"Ihlamur da özellikle baş ağrısına çok iyi gelir. Hazmı kolaylaştırıp ferahlatır, bahar yorgunluğuna karşı son derece etkili. Anadolu'nun kırlarında düşük rakımlarda bol miktarda yetişen papatya da bu amaçla kullanılabilir. Çiçek ve yaprağını gölgede kuruttuktan sonra tüketmek daha faydalı. Papatyanın gaz giderici özelliği de var. Bağırsak ve mide için önemli. Sindirimi kolaylaştırıyor. Bahar yorgunluğunun en iyi ilacı papatyadır. Çay gibi demlenip içilmesi yorgunluğu giderir."
"BİTKİLER ÇAY GİBİ DEMLENMELİ"

Bahar yorgunluğuna karşı rezene de kullanılmasını tavsiye eden Gülçin, şu bilgileri verdi:
"Rezene Anadolu'ya mahsus bir bitki. Faydalı olmasına rağmen önemi yeterince kavranamamış. Rezenenin öne çıkan özelliği rahatlatıcı ve teskin edici olması. Bahar aylarında kanın hızlı devrinden kaynaklanan yorgunluk ve sıkıntılara iyi gelir. Fitoterapistlerin bahar yorgunluğu için yazacakları reçetede ilk beş bitki yeşil çay, melisa, ıhlamur, papatya ve rezenedir."
Söz konusu bitkilerin çay şeklinde tüketilmesini öneren Gülçin, "Bu bitkilerden 3-5 gramını kaynamış bir bardak suya atıp demlemek gerekiyor. Demlerken kaynatmamak lazım" diye konuştu.
Bitkilerin yan etkisini bulunmadığına dikkati çeken Gülçin, bu kültürün Anadolu'da 3 bin yıllık yere sahip olduğunu söyledi

Yorgunlukla savaşan besinler

(Makale 2)
Geceleri uykunuzu almanıza rağmen kendinizi hala yorgun mu hissediyorsunuz? Enerjinizi geri kazanmanız sandığınızdan daha kolay olabilir. Uzman Diyetisyen Merve Tığlı Çınar, “Zengin içerikli besinler yorgunlukla mücadelede ve hatta yedek enerji depolamanızda size yardımcı olabilir” dedi ve tüketmemiz gereken besinleri açıkladı.

Çalışmak, televizyon izlemek ve çocuk bakmak gibi birçok eylem yorgun hissetmemize sebep olabilir. Fakat eğer akşam yeterli uyku alıyorsanız ve buna rağmen hala yorgun hissediyorsanız bir de beslenme düzeninize göz atma vaktiniz gelmiş demektir.

Yorgunluk araştırmacılar tarafından, besin içerikleri fakir gıdalarla bağıntılı bulunmaktadır.

Vücudumuzun düzgün çalışabilmesi için kompleks karbonhidratlar, yağ, protein ve vitamin-mineraller gibi temel besin öğeleri gerekir. Bunları yeterli almazsanız yorgun, hatta sinirli hissedebilir ve daha kötü gıda tercihlerine yönelebilirsiniz.

Enerjinizi çabuk yükseltebilmek için şeker ve benzeri gıdalar tüketmek aslında sizin enerji seviyenizden çalar ve kısa bir süre sonra kilitlenmenize yol açar.

Peki, ne tüketmeliyiz?

Proteinin zihinsel odaklanma ve enerji için öncül olduğunu hepimiz biliyoruz. Bu yüzden vücudun yavaş yavaş sindirerek kan şekerini yavaş ve dengeli yükseltecek kinoa ve buğday ürünleri gibi bitkisel protein bazlı yiyecekleri tüketmek yararlı olacaktır.

Çinko enerji üretimi için kilit noktadır ve çinko içeriği yüksek besinlerle beslenmek vücuttaki yağların hızlı bir şekilde enerjiye dönüşmesine katkıda bulunur. Çinkonun en iyi kaynakları; bitter çikolata, mantar ve fıstıktır.

Tatlı patates içeren gıdaların enerji artırdığı kanıtlanmıştır. Stanford Üniversitesi’ndeki araştırmacılara göre, günde 1 su bardağı tatlı patates tüketen kadınların %78’i en az 3 gün içerisinde kronik yorgunluk şikayetlerinden kurtulmuşlardır.

Bir Kore araştırmasına göre ise günde iki fincan ginseng çayı tüketmek, enerjiyi %50 ve daha fazla artırabilir.

Güney Kalifornia Üniversitesi’ndeki araştırmacılara gore, günde ¼ su bardağı pırasa tüketmek yorgunluk şikayetlerini %25’e kadar azaltmaktadır.

Yeterince demir alamayan kişilerde daha fazla yorgunluk ve rehavet görülmektedir. Yeterli demir olmadan vücudumuz dokulara yeterli oksijen taşıyamaz.

Sonuç olarak aç ve yorgun hissetmemizin nedeni vücudumuzun bazı gıdalara ihtiyaç duymasından dolayı kaynaklanabilir. 

Bahar Yorgunluğunu İyi Gelen Bitkiler

Uzun ve kasvetli kış bitti bahar geldi. Gelirken de yanında her zamanki gibi yorgunluğu getirdi.

Bu dönemde sıklıkla yaşadığımız baş ağrısı ve halsizliğin temel sebebi havanın yavaş yavaş ısınması. Hiçbir şey yapmak istemeyen bedenimiz baharda hep uyumak istiyor. Kas, sırt, boyun ve eklem ağrıları da cabası

Vücudumuz her duruma, ortama ve sıcaklığa adapte olabilecek özellikte. Ancak bunun gerçekleşmesi belli bir zaman almakla birlikte bu geçiş dönemlerinde bazı sıkıntılar ortaya çıkıyor. Baharın gelmesiyle suyun daha fazla buharlaşması sonucu havadaki nem oranı artıyor. Artan bu nem oranı da havadaki elektrik yükünü artırıyor. Vücudumuzda ve metabolizmamızda bu döneme özel bazı sıkıntılar oluşuyor. Uzman Diyetisyen Serkan Tutar bahar yorgunluğu ile nasıl baş edilmesi gerektiği konusunda bilgiler verdi.

Baharda sıklıkla yaşadığımız baş ağrısı, halsizlik ve yorgunlukların temel sebebi havanın yavaş yavaş ısınması. Hiçbir şey yapmak istemeyen bedeniniz bu dönemde sürekli uyumak istiyor. Ayrıca kas, sırt, boyun ve eklem ağrıları da sıklıkla görülüyor.

Neden bahar yorgunluğu yaşıyoruz?

-Vücudunuzun ihtiyacı olan besin öğelerinin (özellikle vitamin ve mineral) yeterli ve dengeli düzeyde alınmaması
-Hareketsiz bir yaşam biçimi
-Gribal enfeksiyon ve nezle gibi hastalıklar
-Kullanılan bazı ilaçlar
-Uzun süre aç kalma sonucu kan şekeri seviyesinin düşmesi, stresli bir yaşam, çok sıcak ve çok soğuk ortamlar bahar yorgunluğunun nedenleri.
-Çay ve kahvenin sıkça tüketilmesi.

Yorgunluk önleyen öneriler

Vücut saatinin düzenli olması metabolizma dengesi için önemli. Düzenli saatte uyumak ertesi günü erken kalkmanızı ve belirgin saatlerde besin tüketmenizi sağlayacaktır. Sürekli çalışır durumda olan metabolizmanız sizin bahar yorgunluğu yaşamanızı engeller.

Su tüketimi düzenli bir vücut sistemi için şart.

Gün içerisinde yürüyüş, akşamları 10-15 dakika hafif egzersizler yapmak gün boyunca daha dinç ve enerjik olmanızı,psikolojinizi yüksek seviyelerde tutmanızı bahar yorgunluğunu daha hızlı atlatmanızı sağlar. 
Doğru besin tüketimi önemli etmen. Özellikle B ve C vitamini kaynaklı besinler, bağışıklık sistemini güçlendiren çinko, kan şekeri dengesini ve düzenli kas çalışmasını sağlayan magnezyum, sinir sisteminde görevli olan potasyumdan zengin besinlerin tüketilmesi yorgunluğunuzu azaltacaktır.

Yeşil çay

Sağlıklı içecekler içerisinde en iyilerden olan yeşil çay, özellikle bahar aylarında günde iki kupa tüketilebilir. Yeşil çay metabolizmanızın hızlandırır, bağışıklık sisteminizi güçlü kılar.

Melisa çayı

Antiseptik özelliği olan melisa çayı baharda düzensiz uyku problemi olanlar tarafından günde 2 kupa tüketilmeli. Hazmı kolaylaştırır, mideyi rahatlatır ve gaz sıkıntısı çekmenizi engeller.

Ihlamur

Baharda baş ağrısı çeken bireyler için birebir olan ıhlamur, mide salgısını azaltarak besinlerin hazmını kolaylaştırır. Günde 1-2 kupa ıhlamur tüketmelisiniz.

Papatya

Gaz giderici etkisi olan papatya çayını, özellikle mide ağrısı ve sindirim sıkıntısı çekenler tüketmeli. Bahar yorgunluğu ve düzensiz yaşam nedeni ile kabızlık sıkıntısı çekenler günde 1 kupa papatya çayı içmeli.

Kayısı, bezelye, bakla

Bu içeceklere ek olarak tüketeceğiniz bazı besinler de bahar yorgunluğunu daha rahat atlatmanızı sağlar. Özellikle bezelye, bakla, fasulye, elma, muz, siyah kuru üzüm ve gün kurusu tüketimi keyifli bahar ayları için şarttır.

 A' dan Z' ye Şifalı Bitkiler