bitkigiller_bitkiler_hakkinda_hersey
 A' dan Z' ye Şifalı Bitkiler

Tansiyon Yükselmesine Ne İyi Gelir-Yüksek
Tansiyona iyi Gelen Bitkiler Yiyecekler

Yüksek tansiyon aslında kronik bir biçimde kan basıncı yüksek olma durumuna verilen isimdir. Tansiyon yüksekliğinin değişik nedenleri ve sebepleri olabilmektedir. Aslında her kişinin bünyesel farkları tansiyonun gerçekten yüksek olup olmadığını da belirleyen bir etmendir. Kişinin yaşı, kalıtsal olarak yüksek yansiyona yatkınlığı ve bedensel özellikleri yüksek tansiyon şikayetiinni kronik bir hal alıp almadığı ile yakından ilişkilidir. Tansiyonum yüksek mi daha doğrusu hipertansiyon hastası mıyım diye merak ediyorsanız bir gün i çerisinde tansiyonu 3 kez ölçmek yeterli ve gereklidir.

Normal tansiyon değeri için büyük tansiyon 14, küçük tansiyon 9 olmalıdır. Bunun üzerindeki değerler yüksek tansiyon, altındaki değerler ise düşük tansiyon olarak değerlendirilir.

Yani Tansiyonun 14/9 üzerinde olması hali durumunda kişi yüksek tansiyon veya hipertansiyondur.

Tansiyon, ailevi bir hastalık olmakla birlikte, kilo, şeker hastalığı, hareketsizlik, beslenme şekli, yaşam tarzı, stres tansiyonu tetikler. Yani yükselmesine neden olur.

Yüksek tansiyon, boyun damarlarının kireçlenmesine ve beyindeki kılcal damarların çatlamasına beyin kanamalarına neden olan yaygın ve tehlikeli bir hastalıktır.

Tansiyonun Yükseldiği Durumlarda, Evde İlk Yardım olarak Ne Yapılmalı?

Tansiyonu düşürmek için ne yapmalı

* Öncelikle doktor kontrolü şarttır.

* Evde yapılabilecek ilk tedavi, kollarınızı dirsekten bileklere kadar soğuk su ile ile yıkamak olmalıdır.Bu önlem, tansiyonunuzu en az bir, iki derece düşürür.

Tansiyon düşüren bitkiler ve yiyecekler hangileri:

* Halk arasında sarımsak tansiyon düşürücü olarak bilinir. Düşünmez, fakat sarımsak ve soğan tansiyonu ayarlar. Bu nedenle, hipertansiyon şikayeti olanların, yemeklerine bol soğan, sarımsak koymalarında fayda var.

* Yağlı ve yağda kızartılmış besinler, hamur işleri, hamur tatlıları,et ve etten yapılmış pastırma,sucuk,salam gibi ürünler ile sakatatlardan uzak durmaları gerekir.

* Tansiyonu düşüren Sebze yemeklerine ağırlık verilmeli. Yemekler, sıvı bitkisel yağlarla hazırlanmalıdır.Katı yağlardan uzak durulmalıdır.

* Yemeklerde tuzu azaltmak, hatta kesmek gerekir.

* Posalı, potasyum ve magnezyum içerikli beslenmek gerekir.

* Sigara ve alkolü bırakmak gerekir. Zira bunlar, hipertansiyona davetiye çıkarır.

* Hafif egzersizler, tansiyonu düşürür.

* Mümkün olduğunca stresden uzak durmak gerekir.

Tansiyon düşüren meyveler nelerdir:

Kavun ve karpuzun yanında, kurutulmuş kayısı, avokado, incir, portakal, kuru üzüm, fasulye, patates, domates ve hatta üzüm potasyum bakımından zengin olduğu için kalsiyum düşürücü meyve olarak adlandırılmaktadır.

Yüksek Tansiyona Ne İyi Gelir?

Yüksek tansiyonun en önemli sebebi yanlış beslenme alışkanlıkları ve şişmanlıktır. Aşırı tuzlu yiyecekler tüketmek de tansiyonun yükselmesine neden olur. Çünkü tuz damarlarda büzücü ve kasıcı bir özellik oluşturarak tansiyonu yükseltir…

Stresli bir hayat, hareketsizlik, diyabet hastalığı ve genetik özellikler yine hipertansiyona neden olan faktörler arasında yer alıyor. Ayrıca yaş ilerledikçe kişilerin tansiyonu da yükselir. Hipertansiyon hastaları özellikle renkli sebze ve meyve tüketimine dikkat etmelidir. Yüksek kalorili, yağlı hayvansal gıdalardan da uzak durmalıdır.

Kilo yapan her türlü gıda hipertansiyon hastaları için tehlikeli madde grubunu oluşturmaktadır.

Kardiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Ertan Ökmen, özellikle havuç, portakal gibi renkli sebze ve meyvelerde bulunan flavanoidin hipertansiyona çok iyi geldiğini vurgulayarak şu bilgileri verdi:

“Kakao tansiyonu düşürüyor”

“Flavanoid, damarları genişleten bir maddenin vücuttu salgılanmasını sağlıyor. Damarlar genişleyince de tansiyon düşüyor. Antioksidan da denilen bu madde, kakaonun içinde oldukça yüksek miktarda bulunuyor. Bu miktar, sebze ve meyvelerdekinden dahi daha fazla. Bu nedenle kakao oranının yüksek olduğu siyah çikolata, hipertansiyona çok iyi gelen bir yiyecek. Kakaonun tansiyonu düşürdüğü, Panama açıklarındaki Kuna Adası’nda yaşayan yerlilerin şehre göç eçmesiyle ortaya çıkıyor. Kakao tüketiminin çok fazla olduğu ada yerlileri, şehre göç etmelerinin ardından yüksek tansiyon problemiyle karşılaşıyor. Buradan yola çıkarak kakaoyu inceleyen bilim adamları, içinde yüksek miktarda bulunan flavanoid maddesinin tansiyonu düşürdüğünü ortaya koyuyor…

“Kakao oranına dikkat etmek gerekiyor”

Çikolata aslında kilo aldıran bir yiyecek. Yüksek kilo da tansiyon nedeni. O nedenle tansiyon hastalarının, kendilerine iyi gelen çikolatayı çok dikkatli bir şekilde tüketmeleri gerekiyor. Öncelikle tüketilmesi gereken kesinlikle siyah çikolata. Beyaz ve sütlü çikolatada kakao oranı çok düşük olduğu ya da hiç bulunmadığı için tansiyonu düşürmede herhangi bir etkisi bulunmuyor. Zaten yapılan araştırmalar da bunu kanıtlıyor. Siyah çikolatayı alırken içindeki kakao oranına dikkat etmek gerekiyor. Yararlı olması için siyah çikolatadaki kakao miktarının en az yüzde 60 ve üzeri olması gerekiyor. Ayrıca fındık, fıstığın, flavanoidden bağımsız olarak vücuttaki yağ faktörüne olumlu katkısı olduğu için çikolatanın içinde bulunmasının hiçbir sakıncası bulunmuyor. Bilindiği gibi fındık, fıstık ve ceviz gibi yiyecekler kolesterolü düşürmede ve vücuttaki yağ oranını dengelemede oldukça faydalı yiyecekler…

“Aşırı tüketimi zararlı”

Çikolata çok sevilen bir yiyecek olduğu için aşırı tüketim tehlikesi bulunuyor. Bu nedenle çikolata yeniliyorsa diğer tatlıların tüketimi mutlaka azaltılmalı. Yapılan araştırmalarda, kişilere günde 20 gram ve 100 gram bitter çikolata verilmiş. Her iki grubun tansiyonunda da düşme saptanmış. Ancak bu noktada kilo artışı gündeme geldiği için tüketimin sınırlı olmasının önemine dikkat çekiliyor. Hekim olarak yüksek tansiyon hastalarına günde, bar halindeki bir bitter çikolatanın iki karesini tüketmelerini öneriyoruz.”

TANSİYONA İYİ GELEN BESİNLER

(Makale2)

Hipertansiyon (Yüksek Tansiyon) Nedir? Yüksek Tansiyon Ne Yapar? Yüksek Tansiyona Ne İyi Gelir?

Kan dolaşımının sağlanması için bir basınç gereklidir. Bu basıncın normalden fazla olmasına hipertansiyon veya yüksek tansiyon denir. Kan basıncı ölçülürken 2 kan basıncı değerine bakılır.

• Büyük tansiyon

• Küçük tansiyon

Kalbin kasılması sırasında ölçülen kan basıncı, büyük tansiyon, kalbin gevşemesi esnasında ölçülen kan basıncı ise, küçük tansiyondur. Hem büyük tansiyon hem de küçük tansiyonun normalden fazla olması HİPERTANSİYON’dur. Hipertansiyon tanısı için büyük ve küçük tansiyondan birisinin normalden yüksek olması yeterlidir.

Hipertansiyon çok yaygın bir hastalıktır. Hipertansiyon, kalıcı sakatlık ve ölüm nedeni olan toplumsal bir sorundur.

Yüksek Tansiyona İyi Geler Yiyecekler :

Kereviz : Bu sebze çin de asırlardır tansiyon düşürücü ilaç olarak kullanılmaktadır. Labaratuvar hayvanları üzerinde yapılan araştırmalar kereviz özütünün hayvanların tansiyonunu önemli ölçüde düşürdüğünü göstermiştir.

Sarımsak : Sarımsak tansiyonu düşürmekle kalmaz aynı zamanda kolesterolüde düşürür. Haftada yaklaşık 30 gr sarımsak tüketmek tansiyonunuzu düzenleyecek ve kolesterolünüzü düşürecektir. Günde 1 diş sarımsak yemek yaklaşık olarak haftada 30 gr’ a tekabül eder.

Alıç : Saygın bir dergide yer alan bir makaleye göre alıç özütü damarları, özellikle de koroner atardamarları genişletmektedir. Bu bitki yüzyıllardır kalp ilacı olarak kullanılmaktadır. 250 ml. kaynar suya bir çay kaşığı kuru alıç ile güzel ve sağlıklı çay yapabilirsiniz.

Soğan : Soğanda sarımsak gibi kalp sağlığı ve tansiyon için son derece faydalı bir bitkidir.

Domates : Domates tansiyon düşürücü etkisi olan gamma amino butirik asit-GABA bakımından son derece zengin bir besindir.

Brokoli : Altı farklı tansiyon düşürücü bileşik içerir.

Havuç : Sekiz farklı tansiyon düşürücü bileşik içerir.

Semizotu : Magnezyum eksikliği yüksek tansiyona neden olur. Semizotu magnezyum açısından son derece zengin bir bitkidir. Ayrıca baklagiller, işlenmemiş tahıllar zengin magnezyum kaynaklarıdır.

Mutlu evlilik tansiyona iyi geliyor

(Makale3)

ABD'de yapılan yeni bir araştırmada, mutlu evliliğin tansiyona iyi geldiği, stresli bir evliliğin ise bekarlıktan kötü olabileceği belirlendi.

Daha önceki araştırmalarda ise evli insanların her halükarda bekarlardan daha sağlıklı olduğu saptanmıştı.

204 evli ve 99 bekar gönüllü üzerinde yapılan araştırmada, deneklere 24 saat üzerlerinde taşıdıkları, düzenli tansiyon ölçümü yapan cihazlar takıldı. Evli gönüllülere ayrıca evlilikleri hakkında bilgi almak için anket doldurtuldu.

Araştırma sonucunda, evliliklerinden tatminkar olanların tansiyon değerlerinin ortalaması daha düşük çıktı. Mutsuz evlilerin tansiyon değerleri ise bekar deneklere oranla yüksek çıktı.

Araştırmanın, tansiyon söz konusu olduğunda, evli olup olmamaktan ziyade evliliğin niteliğinin önemli olduğunu gösterdiği belirtildi.
Brigham Young üniversitesi öğretim görevlisi Julianne Holt-Lunstad, "Annals of Behavioral Medicine" dergisinde yayınlanan araştırmada, iyi ve kötü evlilikle bekarlığın uzun dönemde sağlık üzerindeki etkisini saptamak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulduğunu söyledi.

TANSİYONA İYİ GELEN BESİNLER

(Makale 4)

Yüksek Tansiyon (Hipertansiyon) genellikle tansiyonun 140/90 değerinden daha yüksek olduğu durumlara denir. İlk rakam sistolik basınç kalbin kan pompaladığı sırada, kanın atardamar duvarına yaptığı basıncı gösterir. İkinci sayı diyastolik basınç ise kalbin iki atış arasındaki dinlenme süresindeki basıncı gösterir. Tansiyonun normal kabul edilen değeri 120/80 dir. Değeri mümkün olduğu kadar bu rakalarda ve altında tutmaya çalışmamız gerekir. Çünkü yukarıya doğru her değer artışı kalp krizi ve inme riskini artırır.
Bu hastalığın beslenme alışkanlıkları, yaşam tarzı değişikliği, düzenli spor, stresi kontrol etmek gibi töntemlerle kontrol altında tutmak mümkündür.
Düşük tansiyon için hayati öneme sahip besinler vardır. Örneğin düzenli olarak içeceğimiz sebze çorbası tansiyonumuzu düzenlemekle kalmadığı gibi, kalp sağlığı, kanser, obezite, diyabet ve kabızlık içinde oldukça faydalıdır.
Tansiyonumuzu kontrol altında tutabileceğimiz bazı besinleri şöyle sıralayabiliriz:

Kereviz: Bu sebze çin de asırlardır tansiyon düşürücü ilaç olarak kullanılmaktadır. Labaratuvar hayvanları üzerinde yapılan araştırmalar kereviz özütünün hayvanların tansiyonunu önemli ölçüde düşürdüğünü göstermiştir.

Sarımsak: Sarımsak tansiyonu düşürmekle kalmaz aynı zamanda kolesterolüde düşürür. Haftada yaklaşık 30 gr sarımsak tüketmek tansiyonunuzu düzenleyecek ve kolesterolünüzü düşürecektir. Günde 1 diş sarımsak yemek yaklaşık olarak haftada 30 gr' a tekabül eder.

Alıç: Saygın bir dergide yer alan bir makaleye göre alıç özütü damarları, özellikle de koroner atardamarları genişletmektedir. Bu bitki yüzyıllardır kalp ilacı olarak kullanılmaktadır. 250 ml. kaynar suya bir çay kaşığı kuru alıç ile güzel ve sağlıklı çay yapabilirsiniz.

Soğan: Soğanda sarımsak gibi kalp sağlığı ve tansiyon için son derece faydalı bir bitkidir.

Domates: Domates tansiyon düşürücü etkisi olan gamma amino butirik asit-GABA bakımından son derece zengin bir besindir.

Brokoli: Altı farklı tansiyon düşürücü bileşik içerir.

Havuç: Sekiz farklı tansiyon düşürücü bileşik içerir.

Semizotu: Magnezyum eksikliği yüksek tansiyona neden olur. Semizotu magnezyum açısından son derece zengin bir bitkidir. Ayrıca baklagiller, işlenmemiş tahıllar zengin magnezyum kaynaklarıdır.

 A' dan Z' ye Şifalı Bitkiler