bitkigiller_bitkiler_hakkinda_hersey
 A' dan Z' ye Şifalı Bitkiler

Diyabete (şeker hastalığı) iyi gelen bitkiler
& Diabet için şifalı bitkiler

Hemen her hastalığa olduğu gibi diyabete de (halk arasında şeker hastalığı da denir) faydalı olan birtakım bitkiler vardır. Diyabet tedavisinin ve tanısının tamamen modern tıbbın işi olduğunu,sadece bitkilerle tedavi sağlanamayacağını ve doktorunuzun verdiği tıbbi tedaviye harfiyen uymanız gerektiğini hatırlatarak diyabet hastaları için yararlı bitkisel formüller var mı ? sorusuna yanıt arıyalım. Öncelikle diyabet nedir ? sorusunu cevaplayalım kısaca;
Diyabet,  kan şekerinin sürekli yüksek olması ile giden bir hastalıktır. Diyabet hastalarındaki temel bozukluk, kan yoluyla taşınan glukozun (şekerin) hücrelerin içine girememesidir. Normalde  besinlerle aldığımız veya karaciğerdeki depolardan kana salınmış glukoz pankreas bezinden salgılanan insülin hormonunun yardımıyla hücre içine girer ve orada yakılarak enerjiye dönüşür. İşte diyabette tipine bağlı olarak ya insülin yetersizliği vardır, yada insüline hücreler yanıt vermez. Her iki durumdada kanda glukoz yüksek kalır ve zamanla hücrelere,böbreğe,göze,damarlara zararı başlar.
Genellikle çocuk ve  gençlerde görülen tip 1 diyabette (insüline bağımlı diyabet (Insulin Dependent Diabetes Mellitus,IDDM), pankreas bezinde insülin üreten beta hücrelerinin otoimmün bir saldırıyla (vücudun bağışıklık sisteminin kendi hücrelerini tanıyamaması)  zedelenmesi ile hasta ömür boyu insülin hormonunu dışarıdan (enjeksiyon yoluyla) almak zorunda kalır.Bu diyabet tipi nispeten az (tüm diyabetiklerin %10-15’i) görülür.

Çoğunlukla  erişkin ve şişman (obes) kişilerde görülen tip 2 diyabette (insüline bağımlı olmayan diyabet (Non-Insulin-Dependent Diabetes Mellitus,NIDDM) ise insülin salgılanmasındaki yetersizlikten çok dokuların insüline direnç (rezistans) göstermesi rol oynar.Bu nedenle bu kişilerde insülin seviyeleri normal hatta yüksek bile olsa glukoz hücrelere yeterince giremez ve kanda yükselir. Genetik geçiş sıktır yani ailede diyabet varsa tip 2 şansı artar. En sık görülen diyabet budur, ortalama tüm diyabetiklerin % 90’ı tip 2 diyabettir.
Şunu da hatırlatmakta fayda var diyabet gittikçe artıyor. 1990’lı yıllarda 1 milyon olan şeker hastası sayısı günümüzde 5-6 milyona ulaşmış durumda. Bu nedenle hastalık hakkında bilinçli olmak çok önemli.

Diyabetin belirtileri nedir ? Günümüzde çoğu zaman tesadüfen kan tahlillerinde saptanan diyabette en sık belirtiler çok ve sık sık idrar yapma,çok su içme,iştah artışı ama kilo kaybıdır.Ayrıca çabuk yorulma,sık sık mantar enfeksiyonları vs de görülebilir. Dolayısıyla bu şikayetler varsa hemen bir açlık glukoz ve HbA1c testi yaptırın.

Diyabet tedavisi endokrinoloji uzmanınca düzenlenir ve sıkı takibi gerekir. Bununla beraber diyabette yarar sağlayan bazı bitkiler ve gıdalar vardır. Bunları özellikle insülin kullanmayan tip 2 diyabetik hastalar veya kan şekeri yüksek giden gizli diyabetikler uygulayabilirler.
Ama tekrarlamakta fayda var asla ilaç tedavisinin yerine geçmez,tedavinize harfiyen uyunuz.
Dr.Kemal ASLAN diyabette bitkisel öneriler;
1-Sarımsak (allium):  Kan şekerini düşürücü,damar açıcı,insülin salınımını artırıcı ve insülin yıkımını azaltıcı güçlü bir antioksidandır. Her gün en az 3 diş kullanın,kokusuna aldırmayın. Ağzınıza 2-3 karanfil atarsanız kokusunu önleyebilirsiniz ama yararlı etkisinden mahrum kalmayın.
2-Aloe Vera: Kaktüse benzeyen bu bitki güneş kremlerinde,yara kremlerinde vs bol kullanılır. Kurutulmuş bitki hem kan şekerini düşürücü hem de HbA1c de zamanla düşme etkisi gösterir.
3- Bauhinia forficata: Bauhinia forficata brezilyada yetişen bir ağaçtır ve sebze insülin olarak adlandırılır. Çayı tüketilirse kan şekerini düşürücü etkisi oldukça güçlü bir bitkidir.
4- Coccinia indica : Hindistanda yetişir ve insülin benzeri etkileri vardır.

5-Ginseng: Özellikle Amerikan ginsenginin kan şekerini anlamlı olarak düşürdüğü gösterilmiştir.

6- Gymnema sylvestre : Hindistan ormanlarında yetişir ve anlamlı olarak kan şekerini düşürdüğü gibi beta hücrelerinin sayısını artırdığı da gösterilmiştir. Böylece vücut insülini de artar.

7-Krom: Krom bir elementtir ve insüline yanıtta,karbonhidrat ve yağ metabolizmasında gereklidir. Eksikliğinde diyabet gelişebilir. Krom eksikliği, huzursuzluk, halsizlik ve yorgunluğa neden olur. Ateroskleroz ve şeker hastalığı riskini artırır. Krom Eksikliği olanlarda sürekli açlık hissi ve yeme isteği, tatlılara düşkünlük görülür. Krom eksikliği iştahı kontrol etmeyi engellemesinin yanı sıra vücudun yağlanmasına da neden olur. Bu nedenle bol krom içeren yer fıstığı,tam buğday,mantar,mısır,patates, ısırgan otu, civanperçemi, meyan kökü ve yulaf menünüzde daima olmalı.

8-Alfa alfa: Bol vitamin ve mineral içerir. Kapsüllerini kullanabilirsiniz.

9-Tarçın: Hem şekeri düşürür hem de pankreastan insülin salınımını artırır. 40 gün boyunca her sabah 1 çay kaşığı tüketin (en basitinden şekersiz siyah çayınıza katarak).
10-Pterocarpus marsupium (Indian Kino, Malabar Kino, Pitasara, Venga): Özellikle hindistanda kullanılır. Pankreasta insülin üreten hücrelerin sayısını ve aktivitesini artırır. Hapları satılır avrupada.

11-Soğan: Alil  propil disülfid (APDS) aktif maddesiyle hem kan şekerini düşürür hem de insülin seviyesini artırır.Sarımsakla beraber soğanı bir kasede rendeleyin ve üstüne bir tutam tuz koyarak her gün bir kaşık tüketin. Hem kan yağlarınız zamanla düşer,hen tansiyonunuz regüle olur, hem de kan şekeriniz düşer. Tam bir diyabet dostudur bu iki sebze.

12-Kudret Narı : Bitter melon,hem kendisi hem de suyu içilerek bile kan şekerini düşürücü çok yararlı bir bitkidir.İnsüline benzeyen maddeler içerir. Olgunlaşarak kavuniçi rengi alan meyvesi  ezilir, bir miktar saf balla karıştırılıp sabahları aç karnına yenilebilir. Bu şekilde en az 1 ay kullanılabilir. Taze meyve bulunmayan mevsimde ise halis zeytinyağı içinde bekletilen kudret narı aynı şekilde kullanılabilir.

Şeker Hastalığına iyi gelen gıdalar

(Makale2)

Şeker Hastalığına iyi gelen gıdalar

Dünyadaki en yaygın hastalıklardan biri olan diyabet, insan sağlığını tehdit ediyor. Dünya çapında ölüm nedenleri arasında ilk 5 hastalık arasında yeralan diyabet, tedavi edilmediğinde böbrek yetmezliği, körlük, kalp-damar hastalıklarına yol açıyor.

Ancak uzmanlar, diyabet hastalarının doğru besin seçimi ile ilaç kullanımına gerek kalmadan hastalığın kontrol altına alınabileceğini söylüyor. Üzüm çekirdeği, yeşil çay, tarçın, kuru baklagiller gibi besinler diyabete bağlı ortaya çıkan hastalıkları önlüyor ya da hastalığın kontrol altında tutulmasını sağlıyor.

Diyabet, pankreastan salgılanan insülin hormonunun yetersizliği veya insülinin etkisine dokularda direnç olması sonucu kandaki şeker miktarının yükselmesi ile ortaya çıkan bir hastalık. Sağlıklı bireylerde kana geçen şeker, pankreastan salgılanan insülin Hormonu yardımıyla hücrelere taşınır. Diyabetli kişilerde ise insülin eksik veya etkisiz olduğu için şeker hücre içine giremez ve kandaki miktarı yükselir.

Krom, diyabette kullanılması gereken en önemli doğal bileşen. Vücutta insülin etkinliğini artıran krom, kan şekerinin düzelmesine yardımcı oluyor. Beslenme ve Diyet Uzmanı Canan Aksoy, diyabet hastalarının tam taneEkmek veya Buğday özü ilave edilmiş ekmek tüketerek krom bileşeninden faydalanabileceğini belirtti. Yulaf kepeğinin içindeki beta glukan posasının da diyabete iyi geldiğini aktaran Aksoy şunları söyledi:

"Beta glukan şekere yapışarak, şekerin daha geç emilmesini, böylece kan şekerinin yavaş bir şekilde yükselmesini sağlar. Diyabetliler süt veyayoğurdun içine yulaf ezmesi koymalı. Ayrıca Günde bir çay kaşığı tarçın tüketerek kan şekerini yüzde 10-29 arasında düşürebilirler. Tarçını meyvelerin üzerine serpip tüketebilecekleri gibi çubuk tarçınların çayını da içebilirler.''

Üzüm çekirdeği ve yeşil çay da diyabette kullanılabilecek ilaç dışı doğal Maddelerden. Bu gıdalar vücutta insülinin etkinliğini artırdığı gibi diyabet sonucu ortaya çıkan hastalıklara karşı da koruma sağlıyor. Üzüm çekirdeğinin iyi bir antioksidan kaynağı olduğunu ifade eden beslenme uzmanı Seyran Tombul ise bu gıdaların aç karnına tüketilmesi gerektiğini söyledi.

Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Endokrinoloji ve Metabolizma Uzmanı Prof. Dr. İlhan Yetkin, beslenmeye dikkat edilerek diyabetten kurtulacağını belirtti. Yetkin, "Şeker hastaları beslenme kurallarına uyarsa ek bir vitamin ya da katkı maddesine ihtiyaç duymaz. 46 yaşında bir diyabet hastam vardı. Beslenmesine dikkat edip 20 kilo verdikten sonra kullandığı ilaca ihtiyaç kalmadı. Şu anda yaşamını sağlıklı bir şekilde sürdürüyor.'' dedi.

Diyabet hastası nasıl beslenmeli?
Öğünler hemen her Gün aynı saatlerde olmalı: Kan şekeri kontrolü için öğün Saatleri Günler içinde tutarlılık göstermeli. Örneğin kahvaltı bir sabah 7'de ertesi gün 11'de yapılmamalı.

Şeker içeren yiyecek ve içeceklerden sakının: Şeker ve şeker içeren besinler çok hızlı emilip kan şekerini çok hızlı yükseltir. Bu nedenle bu besinlerden kaçınılmalıdır. Bunların yerine sebze, meyve, süt, yoğurt, kuru baklagiller, yulaf ve kepekli ekmek tüketilmeli.

Yağ alımını azaltın ve Sıvı yağları tercih edin: Yağları azaltmak, enerji alımını dengeleyerek kilo alma riskini azaltır. Diyabet hastaları sofralarında sıvı yağa daha çok yer vermeli. yemek pişirirken sıvı yağ kullanmalı.

Posalı yiyecekleri tercih edin: Posası yüksek bir beslenme programı sürdürmek hem bağırsak faaliyetlerinin düzgün olmasını hem de kan yağlarının düşmesini sağlar. Rafine edilmemiş gıdalar (kuru baklagiller, bulgur, Buğday, Yulaf, tam tane ekmekleri), sebze ve meyveler yüksek posa içeriğine sahiptir.

Tuzu azaltın: Sodyum, vücudumuzda Suyun tutulmasını sağlayarak tansiyonun yükselmesine neden olur. Sodyum, Tuzun dışında salamura, konserve, hazır çorba, et Suyu tabletleri, şarküteri ürünleri (salam, sosis, sucuk vb.), maden suyu ve sodalarda bulunur.

Şeker Hastalığına İyi Gelen Bitkiler

(Makale 3)
Acı bakla
Semen Lupini şeker hastalığına karşı kullanılır. 

Ceviz

Yaprakları ve kabuklarıyla hazırlanan ilaçlar kanı temizler, kansızlığı giderir. İshal ve dizanteriyi keser. Verem ve şeker hastalığında hem besleyici, hem de tedavi edicidir. Saç ve elleri boyamakta da kullanılır. Bitki bilimcilere göre bol miktarda A, B1, B2, C, E ve K vitaminleri ile Chinon Juglon adlı aktif madde içeren cevizin hem içi, hem ağacının kabukları hem de yaprakları pek çok sağlık sorununa iyi geliyor. Her sabah kahvaltıda bir miktar ceviz içi yenmesinin zekayı geliştirdiğini belirten uzmanlar, yeşil ceviz meyvelerinin kabukları kaynatılarak içildiğinde erkeklerde cinsel gücü artırdığını belirtti. Vücudu besleyip güçlendiren cevizin yararlarından bazıları şöyle sıralanıyor: 
 

- Nasırlar üzerine konulan ceviz yağı zamanla bunların yok olmasını sağlar. 
- Taze dalların kabukları ve meyvelerinin kabukları ile karıştırılıp kaynatılarak elde edilen sıvı mideyi kuvvetlendirir. 
- Ceviz yapraklarından yapılan çay iştah açar, mideyi kuvvetlendirir, boğaz hastalıklarına iyi gelir. 
- Bir miktar ceviz yaprağı banyo suyuna karıştırılırsa cilt hastalıklarına iyi gelir. 
- Ceviz yaprakları pişirilerek çıbanların üzerine sarılırsa iyileşmesini sağlar. 
- Ceviz yağı yüz lekelerinin üzerine sürülüp masaj yapılırsa lekeler yok olur.

Hünnap

Jujubae Göğüs yumuşatıcı, öksürük kesici, müshil ve kan temizleyicidir. şeker hastalığına karşı da kullanılır.

Kısa mahmut

Şeker hastalığına karşı etkilidir.

Mahlep

Pruni mahaleb Afrodizyak, balgam söktürücü, nefes darlığı ve prostat için, ayrıca şeker hastalığına karşı kullanılır.

Mersin yağı

Dahilen bronşit, verem ve belsoğukluğu gibi hastalıkların tedavisinde ve şeker hastalığına karşı kullanılmaktadır.

Pancar

Karaciğerin düzenli çalışmasını sağlar. Kansızlığı giderir. Şeker hastalığı ve vereme karşı korur. Mide ve bağırsakları kuvvetlendirir. Sinirleri yatıştırır.

Susam yağı

Dahilen müshil olarak etkilidir. Şeker hastalığına karşı da kullanılır.

Taflan

Yapraklardan elde edilen taflan suyu öksürük dindirici olarak kullanılır. Taze meyveleriyse meyve olarak yenilmektedir. Kurutulmuş meyvelerinin tohumlarıysa şeker hastalığına karşı kullanılır. Taze meyveleri taş düşürücü olarak da kullanılmaktadır. 

Üvez

Özellikle bir şeker olan üvez şeker hastaları rejimi için iyi bir tatlandırıcıdır. Meyveleri ve yaprakları kabız edicidir. Yine meyveleri idrar söktürücü, kadınlarda adetleri kolaylaştırıcı etkilere sahiptir. Meyveler C vitaminince zengindir. Yapraklarının çayı şeker hastalığına karşı kan şekerini düşürücü olarak kullanılmaktadır. Zararsızdır.

Zahter

Şeker hastalığına karşı kullanılır.

 A' dan Z' ye Şifalı Bitkiler