bitkigiller_bitkiler_hakkinda_hersey
 A' dan Z' ye Şifalı Bitkiler

Romatizma Belirtileri ve Çeşitleri-Romatizmanın Tedavisi Romatizmaya İyi Gelen Bitkiler ve Bitkisel Çözüm Yolları

Romatizma rahatsızlığı yaş ve cinsiyet ayrımı yapmadan hemen herkeste görülebilme riski olan bir sistemik hastalıktır. Romatizmanın vücutta görüldüğü tek bir bölge yoktur. Eklemlerde çok daha sık görülebilmesine rağmen vücudun herhangi bir organında da görülebilir. Şimdi yazımızda romatizma hakkında bilgiler verecek ve daha sonra da romatizma belirtileri ve tedavisine ilişkin çok faydalı paylaşımları sizlerle paylaşacağız. Tabi yazının son kısmını da romatizmaya iyi gelen bitki kürleri ve Romatizma Tedavisi bitkisel çözüm tedavisi için ayırdık.

Kadınlarda erkeklere oranla daha çok romatizma görülmekte olup Stres gibi faktörler Romatizma hastalığını tetiklemektedir.

Vücudun hareket etmesini sağlayan kaslarda, kemiklerde, eklemlerde ve bu yapıları birleştiren bağlarda ağrı, hareket, şişlik ve şekil bozukluğuna neden olan hastalıklara romatizma denilmektedir. Romatizmanın en sık görülen iltihabı eklem hastalıkları olduğunu söylenebilir.

Romatizma hastalığı kronik bir rahatsızlıktır. Hastalık zaman zaman alevlenip arada uzun süreli sessiz dönemler de görülebilir. Romatizma hastalığı en çok kadınları etkilemektedir. Diğer bir deyişle Romatizma kadınları ve stresi çok seviyor

ROMATİZMA AĞRILARI NEDEN OLUR NEDENLERİ NELERDİR?

Romatizmanın eklemlerde ağrı, şişlik, ısı artışı, kızarıklık ve hareket güçlüğü gibi şikayetlerle başladığını ifade eden Dr. Temel, ” Hastalığın aktif dönemlerinde halsizlik, hafif ateş gibi genel belirtiler olabilir. Gece ya da sabahları eklemlerde ağrı ve tutukluk olup hareket etmede zorluk vardır, sonra hareket ettikçe yavaş yavaş açılma olur. Ancak ağrılar ve tutukluk hastalığın şiddetine göre gün boyu devam edebilir” diye konuştu.

ROMATİZMA İLAÇLA TEDAVİ

Hastalığın tedavisinin esas olarak ilaçlarla yapıldığını aktaran Dr. Temel, şunları kaydetti: “Genelde ilaçları, şikayet gidermeye yönelik ve hastalığın seyrini etkileyen ilaçlar olmak üzere ikiye ayırıyoruz. Şikayeti gidermek için Aspirin, steroid olmayan anti-romatizmal ilaçlar, ağrı kesiciler, gerektiğinde kortizon kullanıyoruz.”

Romatizmaya Ne İyi Gelir,Romatizmaya İyi Gelen Bitkiler ve Bitkisel Çözüm Doğal Kür Yolları

Tabiat bir eczane gibi… Tahıllarda, sebze veya meyvelerde bulunan çeşitli maddeler ve vitaminler, depresyondan tansiyona birçok hastalığa iyi geliyor. Acı pul biberinin cilde yararlı, teni güzelleştiren maddeler içerdiğini, ilaçta aspirin neyse, yiyecekler içinde elmanın da aynı özelliği taşıdığının belirten uzmanların, ‘Doğal Savaş Programı’nda bitkilerin özellikleri şöyle anlatılıyor:

Romatizma hastalıklarına iyi gelen bitkiler

* Enginar: Vücuttaki zehri atma etkisi sayesinde başta romatizma olmak üzere gut hastalığı ve eklem yanmasına karşı birebirdir. Folik asit ve potasyum kemikleri güçlendirir.

* Domates: C vitamini deposudur. Kemiklere kuvvet verir.

* Tahıl: İçerdiği doğal kimyasallar, romatizmanın yol açtığı eklem yanmaları ve romatizmal ağrıları hafifletir.

* Kekik: Timol adı verilen bir tür doğal yağ, vücuttaki diğer yağların parçalanmalarına yardımcı olur. Kekik yağı banyoda sürüldüğü zaman, romatizma ağrılarını büyük bir oranda azaltır.

* Zencefil: Kan damarlarını genişletip dolaşımı artırarak romatizma ağrılarını ve yanmaları yok eder.

* Kuşkonmaz: Folik asit, C ve E vitaminleri içerir. Yenilen besinlerin vücuttaki zehirli kalıntılarını atmayı sağlar. Bu özelliği ile romatizmal hastalıklara faydalıdır. Karaciğer ve böbreklerin çalışmasını kolaylaştırır, destekler. Bu sebeple doktorlar, sistit hastalarının mutlaka kuşkonmaz yemeleri gerektiğini söylüyor.

* Pancar: Böbrekleri çalıştırır. Önemli bir potasyum kaynağıdır. Kemiklere büyük faydası vardır. Vücuttaki tuz oranını dengeler. Bu sayede böbrekler ve idrar yollarının çalışmasını da destekler.

* Kavun: Orta boy bir kavunun yarısı, günlük C vitamini ihtiyacını tamamen karşılar. A vitamini ve betakaroten içerir. Bunlar antioksidan, yani vücudu temizleyici etkiye sahiptir. Dolayısıyla romatizmaya iyi gelir. Ayrıca böbrekleri rahatlatır. Yüksek miktarda su ve düşük miktarda kalori içerir.

* Hurma: Türüne göre değişse de hurmaların birçoğu yüksek oranda demir içerir. Kemikler için faydalıdır. Besin değeri yüksek ve önemli bir enerji kaynağıdır. Doğal müshil etkisine sahiptir. Kurutulmuş olanlarına göre daha yüksek oranda su ve daha düşük kalori içerir.

* Eklem romatizmasının, eklem yerlerinde ağrı, şişme ve hareket zorluğu şeklinde belirtileri olur. Kas romatizması ise genellikle şiddetli soğuk algınlığının sebep olduğu, adele ağrısı ve hareket zorluğu şeklinde belirtisi görülür.

*Papatya, melisa, lavanta ve anoson bitkilerinin ağrıları kesme özelliği vardır. Bu bitkilerin çaylarını kullanabilirsiniz. Omega 3 yağının iltihap ve ağrılara karşı olumlu etkisi vardır. Zencefil, biberiye, kekik, karanfil ve mercan köşk baharatlarını yemeklerinizde bol miktarda kullanabilirsiniz. Ayrıca ülkemizde pek çok yerinde bulunan kaplıcalar da bu hastalığın giderilmesinde size yardımcı olacaktır. Bunların dışında size şu bitki kürlerini önerebiliriz.
1 bardak kaynar suya 10 gr hindibağını kıyarak koyunuz.10 dakika bekletin ve günde 1-2 bardak içiniz.
10 gram sarımsağı ezip üzerine 10 gram ılık su koyunuz 24 saat bekletip suyunu süzüp günde 15-20 damla içiniz.

* Siyatik, lumbago ve kollarda ve bacaklarda meydana gelen sinir ağrılarında zencefil, havlıcan ve şam fıstığını bala batırarak macun yapın ve sabah akşam birer tatlı kaşığı bu karışımdan yutun.

*Ateşli iltihaplı romatizma için 1 bardak kaynar suya 2-6 gr mührü süleyma kökü doğranarak konur. 10 dk bekletilir ve günde 2-3 defa 1 su bardağı içilir.

*Kas romatizması için 1 bardak suya 10 gr. enginar yaprağı konur. 15 dakika kaynatılır. 20 dakika bekletilir, günde 2-3 bardak içilir. Ardıç yağı ilen ağrıyan yerlere masaj yapılır.

*Kas romatizması için zeravent kökü 1 barak kaynar suya 2-4 gr konur. 10 dk bekletilir. Balla tatlandırılarak günde 2-3 bardak içilir.

ROMATİZMAYA İYİ GELEN BESİNLER (makale 2)

Bağışıklık sistemindeki sorunlar nedeniyle eklemlerin iç yüzeyinde iltihaplanmalara neden olan kronik rahatsızlık romatizmadır. Romatizma hastalığı uzun süre tedavi edilmezse eklemler hareket edemez hale gelir. Romatizma tedavisi hastalığı tamamen tedavi etmez, ancak belirtiler ve etkisi azaltılabilir. İltihaplanmayı ve şişliği azaltmaya yarayacak günlük beslenmeye bazıyiyecekler katılabilir.
Yapılan araştırmalar nar özünün eklemlerdeki iltihaplanmaları azalttığı belirlenmiştir. Düzenli olarak nar suyu veya nar özü tüketmek eklemlerdeki ağrılara, şişliklere ve iltihaplanmalara iyi geldiği şeklinde görüşler olsa da bu konuda yapılması gereken daha çok araştırma var.
Soğuk su balıklarının bolca içerdiği omega 3 yağ asitleri eklemlerdeki iltihaplanmaların giderilmesinde faydası vardır. Haftada 3 kez balık ve deniz ürünleri tüketmek iyi gelebilir. Ancak romatizma ile ilgili ilaç kullanılıyorsa her konuda önce doktora danışılması gerekir.
Keten tohumu hem omega 3 hem de omega 6 içermektedir ve eklemlerdeki ağrıları hafifleterek eklem sertleşmesini de azaltır.
Hodan otu, Çuha çiçeği, siyah kuş üzümü omega 6 açısından çok zengindir.
Sülfür sağlıklı doku, kemik ve eklemler için gerekmektedir. Sülfür bakımından zengin olan yiyecek de yumurtadır. Aynı zamanda B vitamini bakımından da zengindir. Yumurta kas ve eklem dokusunun gelişimine yardımcı olmaktadır.
Tüketeceğiniz  besinler, bitkiler, meyveler, içecekler, yiyecekler, gıdalar ve çaylar hakkında doktorunuza da danışabilirsiniz. Ayrıca egzersiz yapmak da eklemlerin sağlığı için çok faydalı olur. Aynı şekilde sıcak veya soğuk kompresler de yapılabilir.Şişliklerin giderilmesinde yardımcı olur.

ROMATİZMAYA İYİ GELEN BESİNLER (makale 3)

Doğada her derdin devası var. Romatizma için de aynısı geçerli. İltihap düşmanı yiyecekler romatizmayla savaşıyor. Çünkü romatizma eklemlerin iltihaplanması demek. Üstelik romatizmaya iyi gelen yiyecekleri bulmak için market market dolaşmanıza da gerek yok.

Yüzyılların Akdeniz diyeti romatizmanın ilacı. Hem sağlıklı bir yaşam sürmek hem de romatizma ağrılarınızı azaltmak istiyorsanız Akdeniz diyeti tam size göre. Peki Akdeniz diyeti denince ne anlamalıyız, romatizma üzerinde en etkili besin hangisi? Hadi şimdi romatizmaya iyi gelen yiyeceklere daha ayrıntılı bakalım.

Eski zamanlardan gelen romatizma diyeti

Romatizma bağışıklık sisteminin eklemlere hücum etmesiyle oluşuyor. Ona kısaca kronik bir eklem iltihabı diyebiliriz.  Eklemler iltihaplanınca ağrıyor, şişiyor, hassaslaşıyor, hatta zamanla hareket kabiliyeti azalıyor. Araştırmalara göre Akdeniz diyetinin yararlı besinleri iltihapları öldürmeye yardımcı, böylece romatizma ağrılarınız da azalıyor. 

İngiltere’de bu konuda bir araştırma yapılmış. Seçilen 130 romatizma hastası kadın iki gruba ayrılmış. Gruplardan biri Akdeniz diyeti hakkında bir yemek kursuna katılmış. Diğer grupsa sadece yazılı olarak bilgilendirilmiş. Yemek kursuna katılan kadınlar artık daha fazla antioksidan ve iltihap giderici yiyecekler tüketmeye başlamış. Öyle zor bir şey sanmayın, hepimizin bildiği besinler: meyveler, sebzeler, zeytinyağı gibi mono doymamış yağlar en basitleri. Akdeniz diyetiyle beslenen kadınlar 6 ay sonra daha az ağrı çektiklerini ve sabah kalktıklarında eklemlerindeki rahatsızlığın azaldığını söylemişler. Tabii genel sağlıklarını korumaları da cabası. 

Balık

Romatizmanın ileri seviyelerinde iltihap daha fazla üretilmeye başlar. İşte böyle durumda olan romatizma hastalarına bile iyi gelecek bir besin var: omega 3 yağ asitleri. Onu bulabileceğiniz en zengin kaynak da balık. Omega 3 özellikle kolesterol ve kalp hastalıklarının bir numaralı ilaçlarından. Her balıkta bulunuyor ama bazılarında daha fazla. Omega 3’ten en iyi şekilde faydalanmak istiyorsanız somon, sardalye, ringa ya da ançüez tüketin. Ayrıca hatırlatalım, balığı çok pişmiş yemeyin. Çünkü çok piştiği zaman yağ asitler ölüyor. Sağlıklı yağlardan faydalanmak istiyorsanız da kızartma yerine fırınlanmış ya da ızgarada pişmiş balık tercih edin.

Rengarenk tabaklar

Romatizmaya iyi gelen yiyeceklerin başında rengarenk süslediğiniz sebze ve meyve tabakları geliyor. Uzmanlara göre iyi beslenmek için tabağınıza farklı renkler katmalısınız. Neden mi? Çünkü içlerindeki maddeler sebze ve meyvelerin hangi renk olacağını da belirliyor. Sebze ve meyveler aynı zamanda antioksidan kaynağı. Antioksidanlar da iltihapla savaşan çok önemli maddeler içeriyor. İltihap iyileştirici etkideki sebze ve meyvelerin başında yaban mersini, böğürtlen, kızılcık, havuç, domates, biber, portakal, brokoli ve kavun geliyor. Rengarenk bir meyve sebze tabağı oluşturmak romatizmaya iyi gelen yiyeceklerin en önemlisi diyebiliriz. 

Tam tahıllar

Tam tahıllar da romatizmaya iyi gelen yiyecekler arasında. Örneğin yulaf ezmesi, çeltik ya da arpa vücuttaki iltihabı atan maddeler içeriyor. Tam tahıllı ekmekler de iltihap giderici özelliğe sahip selenyum içeriyor. Yapılan bir araştırmaya göre bazı romatizmalı kişilerin vücudunda çok az selenyum maddesine rastlanmış. Eklemlerinizdeki baskıdan kurtulmak için Akdeniz diyetinin olmazsa olmazı tam tahıllar da iyi bir seçenek gibi görünüyor. 

Zeytinyağı

Akdeniz diyetinin en can alıcı noktası zeytinyağı. Hepimiz biliyoruz ki Akdeniz’in birbirinden lezzetli zeytinyağlı sebze yemekleri meşhur. Araştırmalara göre zeytinyağının içindeki bazı maddeler vücutta iltihaba neden olan maddelerle savaşıyor, böylece iltihap oranı da azalıyor. Ama hatırlatalım, kullandığınız yağ sızma zeytinyağı olursa çok daha başarılı sonuçlar elde edersiniz.


 A' dan Z' ye Şifalı Bitkiler