bitkigiller_bitkiler_hakkinda_hersey
 A' dan Z' ye Şifalı Bitkiler

PSİKOLOJİMİZE İYİ GELEN BİTKİLER

Kediotu kökü: Sinirleri yatıştırıcı etkisi  çok olan bitkilerdendir. Psikolojik kökenli gerginlikleri giderici, kaygı, endişe, aşırı heyecan, gerilim tipi baş ağrısı ve migrene iyi gelir. Strese bağlı çarpıntıyı azaltır. Özellikle psikolojik kökenli uykusuzlukta kullanılır. Uyku getirici etksi vardır ve doğal uyku sağlar. Banyo kürü olarakda suyundan faydalınılmaktadır.

Karabaş Otu: Sedatif(yatıştırıcı) etkisi vardır.Uykuya dalma sorunlarında kullanılır. Sigarayı bırakmaya karar verenlerin canı sigara istediğinde bu bitkiyi demleyip içmelerinin sigara isteğini giderdiği de söylenmektedir..


Nane yağı: Almanyada 4 yıl en iyi doğal ilaç seçilen nane rahatlatıcı ve anestezik etkisiyle bilinir.Sinirleri yatıştırıcı özelliğinden dolayı, yorgunluk ve halsizlikte kullanılır.özellikle Migren ağrılarında her iki şakağa sürülüp masaj yapıldığında genişleyen damarları daraltıcı etkisiyle ağrıyı keser. Kas gevşetici ve nefes açıcı özelliğiyle kaygı ve stresle mücadelede faydalıdır.

Ihlamur: Ihlamurun içinde uçucu yağ, tanen, şeker, C ve P vitamini, reçine ve bazı enzimler bulunur.sakinleştirici etkisi vardır. Uyku sorunu yaşayanlar gece yatmadan önce içtiklerinde teskin edici etkisini hissedebilirler.

Rezene: Vucudu rahatlatıcı etkiis vardır. İştah sorunlaı yaşayan depresyon ve panik bozukluk hastalarında iştah artırmada kullanılabilir. Cinsel gücü artırır ve adet düzensizliğine iyi gelir. Strese bağlı mide ve bağırsak gazlarını giderici etkiye sahiptir.Bu nedenle stresin meydana getirdiği olumsuz bedensel sorunlarla mücadelede kullanılabilir.

Kantoron otu: Yaygın olarak kullanılan sarı kantaron ve kızıl kantoron olarak  iki çeşidi vardır.Bitkisinden ve yağından faydalanılır. Bitkisi depresyon ve psikolojik kökenli alt ıslatmalarda kullanılır, kaygı ve korkularda teskin edici olarak da kullanılmaktadır. Hamilelik döneminde kullanılmaması gerektiği yönünde bilgiler de vardır. Menopoz ve adet şikayetlerini azaltıcı etkisi vardır.

Şerbetçi otu:Teskin edici ve östrojen etkisi belirgin olan bir bitkidir. Sinirleri yatıştırıcı, uyku getirici ve östrojen etkisi ile bazı cinsel problemlerde kullanılır. Ayrıca iştah sorunu yaşayanlarda iştah açıcı olarak da kullanılır. Psikolojik kökenli kalp çarpıntılarında ve depresyonda yardımcı olarak kullanılabilir.


Zihin açıcılar
Kahve: Kafein ile uyarıcı etki yapıyor, mutluluk ve "öfori" duyguları yaratıyor. Ancak aşırı miktarda tüketildiğinde depresyon ve yorgunluk nedeni oluyor.
Biberiye: Zihin yorgunluğu, unutkanlık ve konsantrasyon sorunlarında biberiye yağı koklayabilirsiniz. Psikolojik kökenli kalp çarpıntılarında, uyku sorunlarında da kullanılmaktadır.

Karanfil: Hafıza güçlendirici ve zihin yorgunluğunu giderici olarak kullanılır.

İğde: İğde ağaçlarının, haziran ayında açan çiçeklerini koklamak  zihne kuvvet ve açıklık vermektedir.
Adaçayı: Adaçayının hafıza için olumlu etkilerde bulunduğu, unutkanlık sorununa karşı yararlı olduğuna dair bazı araştırmalar yapılmıştır. Beyinde alzheimer nedeniyle azalan bir kimyasalı koruyucu etkisinin olduğu belirlenmiştir. Östrojen içerdiği için menopoz dönemindeki kadınlar için tavsiye edilmekte, hamilerde ise düşük yapma olasılığını artırdığı bilinmektedir.
Ceviz:Beynin çalışmasını güçlendirir, cocukların öğrenme, kavrama ve hatırlama kapasitelerini arttırır. Yapılan araştırmalara göre Omega-3 yağ oranı düşük çocuklarda daha yüksek hiperaktivite, öğrenme ve davranış bozuklukları, huysuzluk ve uyku sorunları gözlemleniyor. Cevizde bulunan yüksek orandaki omega-3 yağ asitleri bu sorunları önlemede fayda sağlıyor ve klinik depresyonu üzerinde de azaltıcı rol oynuyor. İçerdiği kalsiyum ve fosfor zihin yorgunluğuna iyi geliyor.Ceviz uyku düzenini sağlamada önemli bir madde olan kandaki melatonin düzeyini arttırıyor. İçerdiği antioksidan maddelerin Alzheimer ve Parkinson gibi sinir hastalıklarını öneleme ve geciktirmede etkili olduğuna dair görüşler de bulunuyor.
 
Kuru üzüm: Üzümde yüzde 20 oranında direkt olarak kana karışan doğal şeker vardır. Bu şeker beynin enerji kaynağıdır.Bu nedenle beden ve ruh sağlığı için önemli bir meyvedir.Unutkanlığa karşı etkili olduğuna dair veriler vardır.

Kuru kayısı: Bedensel ve ruhsal yorgunluğa iyi gelir, beynin düzenli çalışmasını sağlar ve stresi azaltmada etkilidir.

BEYNİNİZ İÇİN FAYDALI BESİNLER

ÇİKOLATA
Gün içinde bir bardak sıcak çikolata içmek zeka içinde yeterlidir. Kakao beyin için en besleyici besin maddesidir. Çünkü çikolatada bulunan antioksidan kırmızı şarap ya da çayda bulunandan çok daha kuvvetlidir. Kan akışını hızlandırır. Sütlü çikolatada bu antioksidan oranı düşüktür. Bitter çikolata ise zeka için faydalı olan antioksidanı fazlasıyla içerir.
BALIK.
Balık omega 3 ve vücut için faydalı birçok yağ asidi barındırır. Haftada bir kez balık yemek alzheimara yakalanma riskini azaltır. Omega 3 beyin için daha fazla oksijen sağlar ve eski bilgileri hatırlamaya yardımcı olur. Sağlık için en iyi balıklar somon ve ton balığıdır.
YEŞİL YAPRAKLI SEBZELER
Bu sebzeler sadece çocuklar için değil yetişkinler için de son derece faydalı. B6, B12 gibi vitaminlerin mükemmel kompleksi olan bu gıdalar zekaya iyi gelir. Alzheimer hastalığının tedavisinde kullanılan bu gıdalar hatırlama kabiliyetini yükseltir.
FINDIK
Fıstık, fındık, kaju, badem, ceviz, kabak çekirdeği, ayçiçeği tohumu zeka için ?eze?gibidir. Omega, omega 3, E vitamini ve B6 bu gıdalarda bulunur. Bu kuruyemişler daha rahat düşünmeye yardımcı olur.
DUT
Eğer sebze seven biri değilseniz meyve yemek sizin için faydalı olabilir. Özellikle küçük ve sulu meyveler. Küçük yumuşak meyvelerin çoğu, böğürtlenler, yaban mersini ve ahududu zekayı güçlendirmek için büyük etkisi olan antioksidanla doludur. Günde bir defa bu küçük yumuşak meyveleri yiyerek beyinde yaşlanmanın etkilerini yavaşlatabilirsin.
KÖRİ
Bu baharat zeka için iyi bir besin. Beynin yaşlanması ve yavaşlamasına karşı mücadele etmede son derece yararlı. Köri yalnızca zeka için değil, diyabet ve kalp hastalıkları tedavisine de yardımcı olan bir besin. Küçük bir miktar köri vücuda 1 ay boyunca yetecektir.
YUMURTA
Yumurta yüksek miktarda B12 içerir. B12 ise Alzheimer hastalığının tedavisinde oldukça önemli bir besin maddesidir.
ÇAY
Sabahları içilen yeşil çay ya da siyah çay ?atesin?içerir. Eğer zaman zaman beyninizin yorgun olduğunu hissediyorsanız beyninizdeki katesin miktarı azalmış olabilir.
TAHIL ÜRÜNLERİ
Kepekli buğday, içerdiği yüksek folik asit ile kan akışını artırmaya yarar. Tahıllar birçok vitamin ve B6 içerir. Hafıza için de son derece faydalı oldukları kanıtlanmıştır.  

Stres Ve Depresyona İyi Gelen Bitkiler

(Makale 2)
Sarı Kantaron
bitkisinin depresyona karşı oldukça etkili bir şifalı bitki olduğu birçok araştırmada ortaya konmuştur.

Antidepresan özelliği ile batı ülkelerinde hazır bitkisel drog haline de getirilmiştir. Sarı kantaron; depresyonun doğal tedavisinde alternatif tıp açısından değerli seçenektir. İçeriğindeki hypericin isimli maddesi başta olmak üzere sarı kantaron bitkisi ile; depresyon, stres, uykusuzluk ve anksiyete durumlarında fayda sağlanabileceği belirtilmektedir.

Sarı Kantaron bitkisinin; kişinin kendisini iyi hissetmesi için gerekli olan hormonların salgılanması üzerine düzenleyici etkisi olduğu belirtiliyor. Hypericin aynı zamanda antiviral ve antibakteriyel özelliklere de sahiptir.

MELİSSA ÇAYI

Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Genetik Anabilim Dalı Başkanlığı Öğretim Üyesi Yard. Doç. Dr. Elif Tuncer, melissa bitkisinin sinirsel kökenli çarpıntılarda, hafif depresyon, sıkıntı ve streslerde rahatlatıcı rol oynadığını, psikolojik rahatsızlıklardan kaynaklanan sıkıntı verici olayların düşüncelerini zihinden uzaklaştırmakta yararlı olduğunu belirtti.

Çayın kasları gevşetici özelliği bulunduğunu dile getiren Tuncer, "Melissa, büyük bir huzur verir. Melisa bitkisi özü, sinir sistemini gevşetici ve uykuyu kolaylaştırıcıdır. Zaman'ın haberine göre uyku getirdiği bilinen yoğurtla bir araya gelince de bütün gece gözünü bile kırpamayanlar için birebirdir." dedi.

Sindirim sistemi ile ilgili rahatsızlıklarda, mide spazmında, sinir sistemi ve kalp rahatsızlıklarında tansiyonu düzenleyici olarak ağrı kesici ve rahatlatıcı olarak da kullanılan melissanın zekâyı artırdığı, mide ülserine iyi geldiği, kaynatılarak suyu vücuda sürüldüğünde ter kokusunu kestiği ve beyin damarlarını açtığı bilinirken, hiçbir yan etkisi de bulunmuyor.

Yine, bilim adamlarına göre; sinirsel kökenli çarpıntılarda, hafif depresyon, sıkıntı ve streslerde rahatlatıcı rol oynamakta, psikolojik rahatsızlıklardan kaynaklanan sıkıntı verici olayların düşüncelerini zihinden uzaklaştırmaktadır. Melissa Latince'de 'arı' anlamına gelmektedir. 2000 yıldır Depresyona iyi gelen Akdeniz ülkelerinde popüler bir arı bitkisidir.
KEDİ OTU (Valerian)

Modern hayatın bir etkisi olarak ön plana çıkan korku, gerginlik, ve sinirlilik hallerinde, bu durumlardan rahatlıkla kurtulabilmek için, yardımcı olabilecek çok değerli bir bitkidir. Etkisinin belirtileri, dalgınlık ve yorgunluğun aksine, rahatlatıcı bir canlılık olarak görülür. Geçmiş zamanlarda, yaraları iyileştirmek için kullanıldığı bilinmektedir. Amerikan yerlileri savaşçılarının yaraları üzerine, bitkinin taze yapraklarını ezerek hazırladıkları preparatları kullanırlardı. 

Kediotu’ nun kurutulmuş köklerinin öğütülmesi sonucunda elde edilen tozun da mikrop öldürücü etkisi vardır. Nevrasteni (zihinsel ve bedensel yorgunluk) ve histeri (bencillik, kapris, alınganlık...) durumlarında ise, kediotu kökü kullanılması neticesinde başarılı sonuçlar alındığı görülmüştür. Kediotu yüksek kan basıncını (hipertansiyon) düşürücü bir etki de gösterebilmektedir.

Kediotu kökü; öncelikle uyuyamama ve uykuyu sürdürme sorunu olanlar tarafından kullanılabilir (Yatma zamanından 1 saat önce 2 kapsül). Genelde, sinir sisteminden kaynaklanan tüm rahatsızlıklara, spazmlara ve ağrılara karşı da kullanılabilir. Örnek verilecek olursa, baş ağrısı, migren, mide bulantısı, sinirsel kalp çarpıntıları, sinirsel mide şişkinlikleri, histeri, huzursuzluk, sinirlilik, endişe (anxiety), korku, karamsarlık, dişilik organı ağrıları, menopoz rahatsızlıkları ve çalışma ortamındaki veya özel yaşamdaki stres hallerine karşı başarıyla kullanılabilir. Günümüzün hızlı ve uğraşı gerektiren yaşam biçiminin oluşturduğu tüm rahatsızlıklardan, bireylerin sinir sistemlerinin güçlendirilmesi ve dengeye kavuşturulması ile üstesinden gelinebilir.

Yukarıda sayılan hastalıklara, mide ve karın ağrıları, safrakesesi rahatsızlıkları, kalp bölgesindeki ağrılar ve sürekli kabızlık halleri de dahildir. Günümüzde, hayatta kalma savaşı veren veya özel hayatında stresle mücadele eden herkesin Kediotu kökü kullanması, kişinin bu savaş ve mücadeleden başarıyla çıkmasına çok yardım edecektir. En güvenilir yanı ise, alışkanlık veya bağımlılık yapacak herhangi bir madde taşımamasıdır. Stres ve depresyona iyi gelen bitkiler arasında Son zamanlarda Kediotu ve Çarkıfelek yüksek tansiyon (hipertansiyon) hastaları için de özellikle tavsiye edilmeye başlanmıştır.

 A' dan Z' ye Şifalı Bitkiler