bitkigiller_bitkiler_hakkinda_hersey
 A' dan Z' ye Şifalı Bitkiler

adet_sancısıAdet sancılarından kurtulun

Kadınların en büyük sorunlarından biri olan regl sancılarını yenmek için ne yapmalı?
Kadınların her ay düzenli olarak adet (regl) sancılarıyla baş etmek zorunda kalmaları sadece fiziksel olarak değil ruhsal olarak da sorunları beraberinde getiriyor. Çoğu zaman ağrılarla baş etmek zorunda kalmak sosyal hayatı da olumsuz yönde etkiliyor. Peki, adet sancıları ile yaşamaya mahkum musunuz? Konuyla ilgili olarak görüştüğümüz International Hospital Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği ve Tüp Bebek Bölüm Başkanı Prof. Dr. İsmail Çepni konuyla ilgili bilgi verdi.
Adet sancısı bir sağlık sorunu mudur?

Adet döneminin ağrılı geçmesi 'dismenore' olarak adlandırılır. Yumurtlamanın oluştuğu adet düzeninin başlaması ile yaklaşık 17-18'inci yaşlarda dismenore de başlar. Ortalama olarak üreme çağındaki, yani kendiliğinden adet görebilen kadınların yüzde 40-60'ı regli ağrılı yaşar. Bu, genç yaşlarda daha fazladır. Batı ülkelerinde yapılan çalışmalarda 19 yaş civarındakilerin yüzde 75'inin ağrılı adet gördüğü belirlenmiştir. Bunların yüzde 17'si okula gidemeyecek kadar ızdırap çeker. Yarısı çok ciddi ağrılar hisseder. Yaş ile birlikte sıklık azalır ve 40 yaşından sonra ciddi oranda düşer. Bütün bu veriler dismenorenin çok ciddi sağlık sorunu olduğuna kanıttır.
Adet sancılarını yenmek için ne yapmalı?

Ağrılı adet görmede ağrı şiddeti ile ilgili pek çok etken mevcut. Kişinin psikolojik durumu, beslenme alışkanlıkları, aşırı yorgunluk, aşırı stres gibi altta yatan diğer hastalıklar da etkili olur.
Doğum yapan kadınlarda adet ağrısı daha az olur deniliyor. Bu bilimsel olarak doğru mu?
Doğum ile birlikte organik nedeni olmayan ağrı oranı azalır. Gebelik süresinde adet görmediği için ağrı yoktur. Ancak altta yatan organik bir neden varsa, tedavi edilmeden ağrı geçmez.
FINDIK, FISTIK, ET, BALIK TÜKETİN KAS GÜÇLENDİRİCİ EGZERSİZ YAPIN
Şiddetli ağrıları gidermek için, aşağıda yer alan önerileri uygulayabilirsiniz...
- Ağrılı adet görmenin oluşmasını önlemek mümkün değildir. Ağrı ancak doktorun size tavsiye edeceği ilaçlar kullanılarak hafifletilebilir. 
- Sıcak banyo iyi gelir
- Orta dereceli bölgesel sıcak uygulama iyi gelebilir. Bunun için sıcak banyo ya da ayaklara sıcak uygulama önerilir. 

- Dikkat edilmesi gereken nokta, sıcak uygulamanın direkt karına yapılmamasıdır. Çünkü karın içerisinde bir iltihabi problem varsa, bu yayılabilir ve oldukça tehlikelidir.
- Nefes ve kasları güçlendirici egzersizler ağrıları kontrol eder. Ev ortamında yapılabilecek hafif egzersizler önerilir.
- Masaj ağrıyı azaltmada etkili bir yöntemdir. Ağrıyan bölgenin altına yoğurma tarzında ritmik masaj uygulanırsa, ağrının algılanması azaltılabilir.
- Düzenli uyku, gerginliği azaltacağından ağrıyı kontrol etmede işe yarar.
 Neler yemeli?
 
İyi beslenme ve bunun adet döneminde de sürdürülmesi ağrıyı azaltmada etkilidir. B vitamini ve magnezyumdan zengin besinler bu dönemde oluşan rahatsızlıkları ve ağrıyı gidermede yardımcı olur.
- Adet döneminde; et, balık, karaciğer, kuru baklagiller, fındık, fıstık, susam gibi yağlı tohumlar, koyu yeşil yapraklı sebzeler ve öğütülmemiş tahıllar tüketilmelidir.
- Eğer kişide adet kanamasından önce baş ağrısı, karında şişlik gibi problemler oluyorsa reglden bir hafta önce tuz kısıtlanmasına gidilebilir.
-Doğal idrar sökücü olan maydanoz, ıhlamur, kuşkonmaz gibi besinler bu dönemde alınan ödemi giderir.
- Kafeinli ve gazlı içeceklerden kesinlikle uzak durmalısınız.
Adet döneminde cinsel ilişki ağrıyı artırıyor
Her defasında ağrı kesici almak doğru mu?

Adet döneminde ağrı duyulmasını ikiye ayırıyoruz. 'Primer dismenore' dediğimiz durumda, altta yatan organik bir neden belirlenemez. Bu durumda ağrı kesiciler, destek tedavileri, spor gibi daha çok ağrıyı azaltıcı önlemler ile yetinmek zorundayız. Bu kadınlar 25 yaşından sonra daha az oranda ağrılı regl görürler. Bu, 40'lı yaşlara kadar azalarak devam eder. İkinci grup ise 'Sekonder dismenore'dir. Yani ağrıların altında organik bir neden yatar. O nedenin tedavisi ile sorun çözülür. Bu nedenler arasında; regl ile dökülen rahim içi dokunun rahim kasları arasına ya da dışına yerleşmesi, miyom, rahim ağzı darlığı ve o bölgede tekrarlayan iltihap sayılabilir. Bu Grupta ise ağrı kesici yerine nedenin ortadan kaldırılması planlanmalıdır.
Cinsel ilişkiden sonra adet sancılarının geçtiği inanışı ne kadar doğru?

Adet döneminde cinsel ilişki infeksiyon riskini artırır . Ayrıca erkek cinsel organ salgısında ( menide ) ağrıyı oluşturan maddeler ( prostaglandinler ) mevcuttur. Bu inanış doğru değildir.
Adet düzensizliklerinin sebebi nedir? 

Adet düzensizliklerinde esasında yumurtlama mekanizmasının etkilendiği durumlar nedenler arasında en önemli sıralarda yer alır. Bu problemin hormonal nedeni çözülerek adet düzeni sağlanabilir. Bu grupta stres, kilo değişiklikleri, sosyal konum değişiklikleri ve kadının yaşı yer alır. Bir başka grup ise adet düzeninin bozulmasına yol açan ve altta organik nedenlerin yer aldığı kanamalardır. Rahim içi dokunun  kontrolsüz büyümesi, polip, miyomlar, ve rahim ağzı ve içi kanserleri nedenler arasında sayılabilir. Bu yüzden adet düzeni bozulan hanımlar vakit geçirmeden jinekoloğa başvurmalıdır.

Adet Sancısına İyi Gelen Bitki

(Makale 2)

http://3.bp.blogspot.com/_FLLlrTBBHgo/TLyKdNAjh5I/AAAAAAAABrc/T_c0bhbzSf0/s320/kar%C4%B1n46.jpg Adet döneminden 1-2 gün önce başlayan adet sancıları çoğu bayanın korkulu rüyası haline gelmiştir. 

Adet sancıları adet döneminden 1-2 gün önce başlar ve dayanılmaz ağrılarla bayanı hem fiziksel hem de ruhsal yönden 2-3 günlüğüne de olsa çileden çıkartır. Çoğu bayan bu sancılardan kurtulmak için bir çok formül dener. Kimisi başarılı olurken kimisi sancılarla yaşamaya devam eder.

Biz de bu yazımızda adet sancısına nelerin iyi geldiğini, nelerin adet sancısını önlediğini sizinle paylaşmaya çalışacağız.

Adet Sancısına iyi gelen bitkiler:
Adet Sancısını en iyi önleyen bitki safran bitkisidir. Safran bitkisi, ülkemizde daha çok karadenizde yetişen bir bitkidir. Safran hem afrodizyak olarak kullanılırken, hem de adet söktürücü olarak kullanılmaktadır.

Peki adet sancılarını önlemek için safranı nasıl kullanmalısınız?
Bir tutam safranı bir fincan kadar suyun içerisine atıp kaynatırsınız. Kaynadıktan sonra bu bitkisel çayı içerseniz adet sancılarınızın git gide azaldığını göreceksiniz. Ayrıca safranı balla karıştırararak da yiyebilirsiniz. Bu şekilde safran hem afrodizyak özelliği hem de adet söktürücü, adet sancılarını giderici bir etki yapar.

Regl ağrılarına iyi gelen besinler

(Makale 3)
regl_sancısı

Regl dönemi yaklaştığında hepimizin canı farklı bir yiyeceği çeker. Kimimiz tatlıya saldırırken kimimiz hamur işinden ayrı kalamayız. Bu yiyeceklerin bazıları ise durumu daha da zorlaştırır. İşte kendinize hakim olamadığınız zamanlarda tercih ederek ağrınızı azaltmaya yardımcı olacak yiyecekler…

KETEN TOHUMU

Ayın en ağrı dönemi olan regl döneminde krampları azaltan yiyeceklerden biri de keten tohumudur. Keten tohumu ayrıca kalp hastalıkları, kanser, felç ve diyabet riskini de azaltır. Menopoza yaklaşan kadınlardan günde 2 kaşık keten tohumu tüketenlerde ateş basmasının %57 oranında azaldığı gözlemlenmiştir. Keten tohumunu kahvaltıda veya ara öğünlerde yoğurda katarak tüketebilirsiniz.

TAM TAHILLAR

Tam tahıllar kan şekerini orta seviyede tutmaya yardımcıdır. Lif ve protein açısından zengin olan tam tahıllı yiyecekler adet sancılarına iyi gelebilir.

KALSİYUM ZENGİNİ BESİNLER

Maryland Medical Center Üniversitesi'nden araştırmacılar, kalsiyum açısından zengin brokoli, soya sütü, ton balığı ve diğer balık çeşitlerinin ağrıyı azaltabileceğini savunmaktadır.

Maydanoz Adet Sancısını Azaltıyor

(Makale 4)

adet sancılarıAdet ağrısı, adet kanamasının hemen öncesinden başlayan ve genellikle adet süresince devam eden şiddetli kramp tarzı kıvrandırıcı bir ağrı. Adet döneminde çok sancı çekenler için Jinekolog Turgay Karakaya, önemli bilgiler sunuyor.

Ağrılar Ne Zaman Hissedilir?

En çok bel ve kasıklarda hissedilir. Ağrılar adet öncesinde hissedilmeye başlanır. Adet sonuna doğru azalır. Kasıklar bel sırt bazen tüm batın ağrının etkisinde kalabilir. Kramplar halinde gelir. Bazen baygınlık hissi bulantı kusma terleme ishal gibi bulgular ağrı ile birlikte görülebilir. Bu durum kırklı yaşlara kadar bazen de menopoz öncesine kadar devam edebilir. Sebebi tam olarak bilinmez. Bazen doğum yapmak bu ağrıların biraz azalmasına sebep olabilir.

Sancının Sebebi Nedir?

Sancılı adet görme aslında normal adet görme mekanizmasının önemli bir parçası olan uterus (rahim) kasılmalarının kadın tarafından ağrı şeklinde hissedilmesidir. Bazı kadınlarda adet öncesi gerginlik, sinirlilik, göğüslerde hassasiyet ve hafif kilo artışı görülebilir. Günlük aktivite %10-15 kadında ciddi biçimde kısıtlanabilir. Bu durum tedavi gerektirir.

Ne Zaman Jinekolojik Değerlendirme Gerekir?

Sancılı adet gören her kadın bunun patolojik bir sebepten olup olmadığını tespit etmek amacı ile doktor kontrolünden geçirilmelidir. Tedavi altta yatan sebebe göre yapılır. Basit ağrı kesicilerden cerrahi müdahaleye kadar birçok alternatif tedavi yöntemi mevcuttur.

Tedavi Nasıl Yapılır?

Adet görme menapoza kadar süren bir fonksiyon olduğu için tedavi yaşam konforu açısından çok önemlidir. Tedavide doktora düşen görev altta yatan sebebi araştırmak ve uygun tedaviyi vermektir. Ağrı yine de tamamen geçirilemeyebilir. Asıl hedef ağrıyı tahammül edilebilir seviyeye indirmektir. Ayrıca, bölgesel sıcak uygulamalar yararlı olabilmektedir. Sıcaklık aşırı olmamalı, ağrıyı geçireceğim derken yanıklara sebep olunmamalıdır.

İyi beslenme, adetten bir hafta öncesinden başlayan hafif tuz kısıtlaması, doğal idrar söktürücülerden; maydanoz, ıhlamur gibi yiyeceklerin daha çok tüketilmesi bu rahatsızlığın hafifletilmesinde faydalıdır.

Multivitaminler ve magnezyum içeren gıdalar da faydalıdır. Magnezyumdan zengin gıdalar yağlı tohumlar (fındık fıstık susam kuru yemiş) koyu yeşil yapraklı sebzeler, vitaminden zengin gıdalar her çeşit sebze ve meyveler de iyi gelir.

Düzenli egzersiz ve spor da ağrıları hafifletir. Yüzme önerilen bir spordur. Düzenli uyku ve pozitif ruh hali de oldukça önemlidir.


 A' dan Z' ye Şifalı Bitkiler