bitkigiller_bitkiler_hakkinda_hersey
 A' dan Z' ye Şifalı Bitkiler

Sağlıklı ve Güzel Bir Cilt İçin Yapılması Gerekenler

Cilt sağlığı ve güzelliği genel sağlığımızın en önemli göstergelerinden biridir. Genetik faktörlerin cilt yapımız üzerindeki etkisi büyüktür; fakat cildimizin görüntüsü; yaşam biçimimizden, duygusal durumumuzdan, beslenme alışkanlıklarımızdan ve kötü alışkanlıklarımızdan da etkilenmektedir.

Genç görünen sağlıklı bir cilt herkesin isteğidir, özellikle de kadınların. Aslında bazı şeylere dikkat edersek güzel bir cilde sahip olmak hiç de zor olmayacaktır.

Şimdi cildimiz için neler yapabiliriz bunlara bakalım:

Sağlıklı, Güzel ve Parlak Bir Cilt İçin
12 Zinde Türkiye Tavsiyesi!

Tavsiye 1: Su İçin

Vücudumuzun % 70’ini su oluşturur. Tüm organlarımız için olduğu gibi cildimiz için de su, hayat kaynağıdır. Günde en az 6-8 bardak su içilmelidir. Bu cildin esnekliğini artıracak ve yenilenmesini sağlayacaktır. Herhangi bir nedenle su kaybına uğramış kişilerin cildinin kırış kırış olduğuna ve pul pul döküldüğüne sıkça tanık olmuşumdur. Su vücuttaki toksinlerin ve zararlı maddelerin atılmasını sağlayarak lekelerin ve kırışıklıkların yok edilmesine de yardımcı olacaktır.

Su içmenin önemiyle ilgili yayınladığımız şu yazılara da göz atabilirsiniz:

Tavsiye 2: Cildinizi Nemlendirmeye Özen Gösterin

Yüzünüzü ılık suyla yıkamayı tercih edin, yıkadıktan sonra ya da duştan sonra mutlaka nemlendirici kullanın. Özellikle 20’li yaşların ortalarına doğru, ciltte yaşlanma belirtileri görülmeye başlanır ve cildimiz özel doğal bakım ürünlerine ihtiyaç duymaya başlar. Bu ürünlere erken problemin başlangıç aşamasındayken ne kadar erken başlanırsa sonuç o kadar iyi olacaktır. Bu nedenle cilt bakımına başlamak için kırışıklıkların derinleşmesini beklemeyin. Gece ve gündüz kremi olarak cildinize ve yaşınıza uygun, kaliteli bakım ürünlerini tercih edin. Bundan yaklaşık üç yıl önce düzenli cilt bakımı yapmaya başladım. Akşam cildimi temizleyip gece kremi ve göz çevresi için bakım kremi kullanıyorum. Çünkü gece ciltte yenilenme daha fazla oluyor. Çok önemli bir sebep olmadıkça bunu asla ihmal etmiyorum. Cildimde eskisine göre sivilce problemi olmuyor, daima yumuşak ve pürüzsüz hissediyorum. Keşke daha önce başlasaydım demekten kendimi alıkoyamıyorum.

Cildin nemlendirilmesi erkekler için de çok önemlidir. Özellikle tıraş ciltte yağ tabakasının kaybına ve tahrişe neden olur. Nemlendirme işlemi tahriş olan cildin yenilenmesine yardımcı olacaktır.

Tavsiye 3: Makyajınızı Mutlaka Temizleyin

Biz kadınlar makyaj yapmaya bayılırız fakat cildin pürüzsüz görünmesini sağlamak için kullanılan fondöten, pudra, kapatıcı gibi ürünler cilt üzerindeki gözenekleri kapatarak nefes almasını engelleyecektir. Bunu bildiğimiz hâlde çoğu zaman makyaj yapmaya gösterdiğimiz özeni temizlemeye göstermeyiz. Ama cilt sağlığı için, yatmadan önce makyaj mutlaka temizlenmelidir. Bunun yanında makyaj malzemeleri de kaliteli olmalıdır ve gerekmedikçe ağır makyaj yapılmamalıdır.

Tavsiye 4: Düzenli Uyuyun

Cildin yenilenmesini sağlayan en önemli şeylerden biri de düzenli uyumaktır. Uyku sırasında tüm organlarımız gibi cildimiz de dinlenir ve yenilenir, yeniden enerji kazanır. Günde en azından 6-7 saat uyuyun. Uyku düzensizliği yaşayan kişilerin cilt renginden ve gözlerinin altındaki mor halkalardan bunu kolayca anlayabilirsiniz.

Uyku sırasındaki önemli ayrıntılardan biri de yatış pozisyonudur. Özellikle yüzüstü pozisyonda uyunursa yüz cildinin yastığa temas eden kısmında baskı oluşacak ve dolaşım bundan etkilenecek, ciltteki çizgiler derinleşecektir. İşte bu nedenle yatarken yüzünüzün tamamen yastığa gömülmediği pozisyonları seçmeniz önerilir.

Tavsiye 5: Sigara İçmeyin

Sigara içen kişilerin cildine hiç dikkat ettiniz mi? Pek çoğu matlaşmış ve sararmış görünümdedir. Kız kardeşim sıkı bir sigara tiryakisi ve tabii sorunlu bir cilde de sahip. Zaman zaman sigarayı bırakıyor ve ben cilt renginden hemen bunu anlayabiliyorum. Sigara ciltteki kılcal damarların daralmasına neden olur. Böylece oksijen ve diğer besin maddeleri dokulara yeterince taşınamaz. Tüm bunlar kırışıklıkları artırır ve cildin yapısını sertleştirir. Sürekli sigara içen kişilerin üst dudak etrafındaki çizgilerde de derinleşme meydana gelir.

Tavsiye 6: Cildinizdeki Sivilce ve Siyah Noktaları Bilinçsizce Sıkmayın

Bu cildinizin tahriş olmasına neden olacaktır ve skar dokuları oluşacaktır. Sert olan bu dokuların iyileşmesi daha da zordur. Bilinçsizce sıkılan sivilcenin içindeki enfeksiyon cildin alt tabakalarına ilerleyebilir ve ciddi problemlere neden olabilir. Eğer mutlaka siyah noktalara çözüm bulmak istiyorsanız bunu bir uzmanın yapmasını isteyin ya da sivilceleri temiz koşullarda cildi tahriş etmeden sıkın.

Tavsiye 7: Cildinizi Ovalamadan Dairesel ve Yumuşak Hareketlerle Yıkayın

Kullandığınız temizleme ürünlerinin cildinizin asidik derecesine uygun olmasına dikkat edin. Cildin uygun şekilde yıkanması kan dolaşımını hızlandırarak yenilenmesini sağlayacaktır. Sert hareketlerle ve uygun olmayan sabunlarla yıkanan cilt, üzerinde bulunan yenilenmeye yardımcı olan yağ tabakasını yitirir.

Tavsiye 8: Sağlıklı Gıdalar Tüketin

Her zaman için taze, işlenmemiş, uygun pişirilmiş gıdaları tercih edin. Aşırı yağlı gıdalardan, özellikle de sağlıksız yağlarla yapılanlarından kaçının . Gıdalardan aldığınız vitamin, mineral ve proteinler de cildinizin görünüşünü çok etkileyecektir. Özellikle protein alınması yüzümüzdeki kaslar için çok önemlidir.

Tavsiye 9: Güneşlenirken Uzmanların Tavsiyelerine Uyun

Günümüzde bronzlaşma hâlâ popülerliğini korumaktadır. İster güneşte ister solaryumda olsun, bilinçsizce bronzlaşma cilde çok zarar verir. Güneşlenme konusunda uzmanların tüm tavsiyelerine uyulması gerekmektedir. Uygun güneş kremi kullanılmalı, uzun süre güneş ışığına maruz kalmamalı, güneş ışınları dik durumdayken güneşe çıkmaktan kaçınılmalıdır. Bilinçsizce güneşlenme ciltte erken yaşlanmaya, kırışıklığa, kuruluğa ve lekelere neden olacaktır. Uzun süreli güneşe maruz kalma, cilt kanserine de neden olmaktadır. Özellikle güneş altında çalışmak zorunda olan kişilerde cilt kanserine sıkça rastlanması bir tesadüf değildir. Yüz cildini korumak için güneşe çıkarken mutlaka güneş kremi kullanın ve şapka kullanmayı alışkanlık edinin.

Tavsiye 10: Düzenli Egzersiz Yapın

İster yüz egzersizleri olsun isterse tüm vücut egzersizi olsun; düzenli egzersiz dolaşımı artırır, cildin elastikiyetini artırarak kırışıklıkları önler, yağ miktarını azaltarak tüm vücut sağlığına yardımcı olur. Yüz egzersizleri için Yüz Yogası kitabından yardım alabilirsiniz.

Tüm vücut egzersizlerini ise mümkün oldukça açık havada yapın. Böylece dokularınıza daha fazla oksijen gidecektir.

Tavsiye 11: Stresten Uzak Durun

Stres sadece cilt için değil tüm vücut sağlığı için kötüdür. Stresli bir kişinin yüz mimiklerinden bunu kolayca anlayabilirsiniz. Çizgiler derinleşir, mimikler düşer, yüz asılır. Stres sürekli olduğunda ise bu izler ve ifadeler kalıcı hâle gelir. Mutlu olun; yüz ifadeniz, gözünüzdeki ışık ve cildiniz çok daha güzel olacaktır.

Tavsiye 12: Cildinize Özel Bakımlar Yapabilirsiniz

Peeling, buhar uygulaması ve cilt maskesi gibi uygulamalar ciltteki gözenekleri açacak, cildi nemlendirecek ve ölü dokuları uzaklaştıracaktır.

Özellikle hafta sonlarında maske uygulamaya çalışıyorum. Bu işlemden sonra cildim çok daha yumuşak oluyor, peeling uygulamasından sonra ise pürüzsüzleşiyor ve pembeleşiyor, cildimdeki farklılığı hemen hissediyorum. Bu konularla ilgili yazılarımıza dergimizde yer vermeye devam edeceğiz. Sizlerin de yarar göreceğini umuyorum.

Günümüzde teknoloji sayesinde cilt güzelliği için pek çok yöntem geliştirilmiştir fakat bunların birçoğu oldukça pahalı uygulamalardır. Tabii ki dileğimiz en sağlıklı ve en doğal yoldan cilt güzelliğimizi kazanmak ve korumaktır. Bu nedenle yukarıdaki önerilere mümkün olduğunca uyup cildinize gereken özeni gösteriniz. Daima genç, zinde ve sağlıklı kalmanız dileğiyle.

Temiz Bir Cilt İçin Peeling Maskeleri

Cildin elastikiyetini korumak ve ciltte biriken ölü hücreleri atmak için düzenli olarak cilt temizliği yapmak gerektiğinden daha önce bahsetmiştim (bakınız: Cilt Yaşlanması Hakkında Bilmeniz Gerekenler). Özellikle metropollerde yaşayanlar cilt temizliğine daha çok özen göstermelidirler. Zira araçlardan çıkan egzoz dumanının sebep olduğu kirli hava cildi daha çabuk yıpratmakta; toz zerreleri gözenekleri tıkayıp mat bir görünüme sebep olmaktadır. Peki cildimizi temiz tutmak için ne yapmalıyız?

• Yüzünüzü temizlerken pH değeri cildin pH değerine (5.5) uygun bir sabun kullanın.
• Haftada 2 kere peeling yapın. Peeling, ciltte biriken ölü hücreleri ve siyah noktaları atmada en büyük yardımcıdır. Böylece cildimiz daha gergin, daha ışıltılı ve taze bir görünüme kavuşur.

Piyasada birçok peeling maskesi satılmakla birlikte ekonominizi sarsmadan da evde peeling maskeleri hazırlayabilirsiniz:

Bütün Cilt Tiplerine Uygun Bir Peeling Maskesi

1 yemek kaşığı yoğurdu 2-3 yemek kaşığı toz şekerle karıştırın. Karışımı, hafif dairesel hareketlerle masaj yaparak yüz, boyun ve dekolte bölgesine uygulayın. Daha sonra cildinizi önce ılık, ardından soğuk suyla yıkayın ancak havlu ile kurulamayın. Böylelikle cilt, nem dengesini daha iyi ayarlayacaktır.

Karma Cilt Tipine Uygun Bir Peeling Maskesi

1 yemek kaşığı zeytinyağını 2-3 yemek kaşığı toz şeker ve 1-2 damla limon ile karıştırın. Karışımı, hafif dairesel hareketlerle masaj yaparak yüz, boyun ve dekolte bölgesine uygulayın. Daha sonra cildinizi önce ılık, ardından soğuk suyla yıkayın ancak havlu ile kurulamayın. Böylelikle cilt, nem dengesini daha iyi ayarlayacaktır.

Peeling İçin Bir Diğer Öneri:

Cildinizi arındırmak için peeling maskesi dışında bir keseden de yararlanabilirsiniz. Saunada, hamamda veya evde banyo yaparken sıcak su buharından yararlanıp önce bir buhar banyosu yapmak, ciltteki ölü deriyi ve kiri yumuşatmak için idealdir. Yeterli buharın ardından bir kese ile yüzünü hafifçe ovun. Özellikle siyah noktaların yoğun olduğu kısımlarda keseyi daha fazla uygulayabilirsiniz ancak cildinizi tahriş etmemeye dikkat edin. Yüzünüzü keseledikten sonra önce ılık, ardından soğuk suyla durulayın. Kesinlikle sonuçtan memnun kalacaksınız.

Peeling işleminin ardından yüzünüzü uygun bir yüz kremiyle nemlendirmeyi ihmal etmeyin.

Siyah Noktalar İçin Doğal Maske

Çoğu kadın, özellikle de yağlı bir cildi olanlar siyah noktalardan mustariptir. Siyah noktalar, cildin fazla yağ salgılaması sonucu gözeneklerin açılmasıyla ve ölü hücreler ile kirin tetiklemesiyle ortaya çıkar. Cildin üst tabakasında biriken kir ve ölü hücreyi peeling yaparak temizledikten sonra açılan gözenekleri sıkılaştırmak ise pürüzsüz bir cilt isteyenlerin rüyasıdır. Peki peeling yaparak arındırdığımız gözenekleri sıkılaştırarak siyah noktalara geçit vermemek için neler yapmak gerekiyor?

Siyah Nokta Oluşumunu Engellemek yahut Azaltmak İçin

• Öncelikle kullandığınız yüz kremini cilt tipinize uygun seçmelisiniz. Cildi nemlendirmek için rast gele kullanılan yüz kremleri, cildin yağ salgılamasını hızlandırarak gözeneklerin açılmasına neden olabilir.
• Avokado, kayısı ve benzeri yağları kullanarak rast gele hazırlanan yüz maskeleri de gözeneklerin açılmasını tetikler. Ayrıca tüylenmeye neden olur.
• Gözeneklerin açılmasını tetikleyen bir diğer unsur olan UV ışınlarından cildinizi mümkün olduğunca koruyun.
• İnternette ve diğer kaynaklarda gözenekleri sıkılaştırıcı birçok maske yazılıp çiziliyor. Ancak bu maskelerden ciltteki yağ salgısını tetikleyici, yağ oranı yüksek malzemelerle hazırlananları tercih etmemeye dikkat edin.

Gözenekleri Sıkılaştırmak İçin Gerçekten Etkili Bir Maske

Peeling işleminin ardından siyah noktalardan arınan gözenekleri sıkılaştırmak için etkili bir diğer yöntem de buzla kompres yapmaktır. Asıl önemli detay ise buz kalıbına dökülen karışımın kimyasında saklı. Bu karışımın sihirli formülü ise şöyle:

1 demet maydanoz
3-4 yaprak beyaz lahana
3 limon
Limon yağı
Papatya yağı

Bir demet maydanozu ve lahana yapraklarını yıkayıp bir tencereye alın ve 3-4 dakika kaynatın. Daha sonra ocaktan alıp soğumaya bırakın. 3 limonunun suyunu, yarım şişe limon yağını ve 1 şişe papatya yağını soğuyan tencereye ilave edip karıştırın. Hazırladığınız karışımı süzdükten sonra buz kalıplarına dökün. Her gece yatmadan evvel yüzünüze bu karışımdan elde edilen buzla kompres yapın. Gözeneklerinizin sıkılaştığını göreceksiniz.

NOT: Son olarak, gözenekleri sıkılaştırıp siyah noktalardan kurtulmak için yapmanız gerekenleri temiz bir cilde uygulamayı unutmayın.

Cilt Yaşlanması Hakkında Bilmeniz Gerekenler

20’li yaşlarını geride bırakan bayanlar için artık ışıltılı günler yavaş yavaş geride kalmakta, birtakım handikaplar ortaya çıkmaktadır: Kalınlaşmaya başlayan bir cilt, gittikçe büyüyen gözenekler, belirginleşen kırışıklıklar ve ciltteki sarkma ile birlikte arzıendam eden bir gıdık. Çizdiğim tablo pek iç açıcı olmasa da iyi bir durum değerlendirmesi yapıp gerçeklerle yüzleşmek bu handikaplarla baş etmek için ilk basamağı teşkil ediyor.

Cilt Yaşlanmasıyla Baş Etmek

Gerçekleri kabul edip zamana karşı yarışmak ve yaşlanmayı geciktirmek ise elbette ki mümkün. Öncelikle cilt bakımınızı kesinlikle ihmal etmeyin. Evde yapacağınız peeling maskeleri ile veya bu işin uzmanı bir profesyonelin desteğiyle cildinizi her daim temiz tutmaya özen gösterin. Zira temiz bir cilt, cildin elastikiyetini korumak için esastır. Yaş ilerledikçe cildin üst tabakasındaki ölü hücrelerin atılması gecikmektedir. Önceleri cilt kendini 28 günde bir yenilerken bu süre zamanla 45-50 günü bulmaktadır. Bu ise cildin yapısının kalınlaşmasına ve mat bir görünüme neden olmaktadır.

Bir diğer sorun ise ciltteki gözeneklerin giderek büyümesi ve kir, toz gibi dış etkenlerle siyah noktalara ev sahipliği yapmasıdır. Her kadın pürüzsüz bir cilde sahip olmak ister ancak porlar, yani gözenekler buna engel teşkil etmektedir. Yağlı cilt yapısı olan bayanlar ise bu sorunla çok daha erken, 20’li yaşlarda tanışmaktadır ve bu durum gerçekten sinir bozucudur. Dahası, gözenekleri sıkılaştırmak mümkünken, bunların tamamen kapanmasını sağlamak ne yazık ki olanaksızdır.

Mimik çizgileri de yaş ilerledikçe derinleşmekte ve özellikle cildin kolajen yapısı iyi değilse bu durum, biyolojik yaşımızdan çok daha yaşlı görünmemize neden olmaktadır. Günümüzde kadınlar, yüz gerdirme vb. tıbbi müdahalelerle veya botoks yaptırarak bu sorunla savaşmaya çalışıyorlar. Ancak bu yöntemler, henüz 30’lu yaşlarının başında olan kadınlar için söz konusu değildir. Zira henüz kırışıklıklar tazedir ve bunların derinleşmesi yüz masajı ve meyve maskeleriyle geciktirilebilir.

Yapılması Gerekenler

Zamana karşı savaşırken ne yazık ki aynı zamanda yerçekimine karşı da savaşmaktayız. Ciltteki sarkmalar bu durumun bir neticesidir. Yerçekimine bağlı olarak yaş ilerledikçe yüze yorgun bir ifade hâkim olmakta, bir de gıdık ortaya çıkmaktadır. Daha canlı bir görünüme sahip olmak için ise ciltteki kan dolaşımını hızlandırmak; masaj ve yüz kaslarını çalıştıran egzersizler yapmak lazımdır. Ayrıca yüzme, pilates, yürüyüş vb. sporlara yönelmek ve bütün olarak insan fizyolojisini zinde tutmak gerekmektedir.

Deniz Tatili İçin Cilt Bakım Önerileri

Sonunda yaz geldi: deniz, kum, güneş, bikinili kızlar, çılgın aktiviteler –ve bir de yanmış, kurumuş, çatlamış bir cilt. Öyle bir cilt ki, köseleden farksız... Ancak endişelenmeyin, cildinizin bu hâle gelmesini önleyebilirsiniz. Siz de bizim gibi, sonucunu umursamadan zararlı olan her şeyi yapmayı sevenlerdenseniz, yaz tatilinden cildiniz beş yaş eskimiş olarak dönmenizi engelleyecek önerilerimize kulak verin.

Önleminizi Mutlaka Alın

New York’ta ünlülerin uğrak yeri olan bir güzellik salonu sahibi Alma G, cildinizi formda tutmak için önleminizi almanız gerektiğini söylüyor. Bu önlemlerin başında, güneş kremi kullanmak geliyor: “Yüzünüz için 30, vücudun diğer bölgeleri için de en az 15 koruma faktörlü bir krem tavsiye ediyorum. Cildinizin kremi iyice emebilmesi için, güneşe çıkmadan 15-20 dakika önce uygulayın. Denize girip çıktıkça veya gün içinde çok terlerseniz de tekrarlamayı ihmal etmeyin.”[Zinde Türkiye notu: Güneş kremi konusunda henüz bir inceleme ve araştırma makalemiz yayınlanmadığı için bu maddeyi olduğu gibi yayınladık. Okuyucularımızın güneş kremleri konusunda sağlık açısından endişeleri varsa gerekli araştırmayı yapmalarını ve bizimle paylaşmalarını rica ederiz. Kısmet olursa bir gün bu konu hakkında da detaylı bir bilimsel yazı yayınlayacağız.]

Karayipler’de lüks bir otel zincirinin spa yöneticisi olan Daniela Pranjic, tatilden eve kızarmış ekmek gibi dönmemek için şu noktalara dikkat çekiyor: “Güneşe çıkmak için acele etmeyin, özellikle de ilk birkaç gün… Açık havadaki çılgın aktivitelerden önce mutlaka bol bol su veya meyve suyu için. Şapka ve güneş gözlüğü kullanın.”

Havuza girmek için sabırsızlanıyor musunuz? Hiç durmayın. Ama havuz suyundaki klorun sizi iki şekilde etkileyeceğini de aklınızdan çıkarmayın: hem güneş kreminizi alıp götürecek, hem de cildinizi kurutacak. Klorun cildinizi kurutmasını önlemek için, sudan çıktıktan sonra tekrar kremlenmeyi unutmayın. Klor sudaki bakterileri öldürür, ancak yüzünüz için pek iyi değildir. Alma G. bu konuda, "Klor cildinizdeki siyah noktaları ve yağlı noktaları çoğaltır. Bu yüzden, havuzdan çıkar çıkmaz üzerinize yapışan kloru temizleyin." diye uyarıyor.

Tüm önlemlere rağmen klor cildinize zarar vermeye devam ediyorsa, havuzu boşverin ve denize girin. Güneş kremi sürmenin faydasının ötesinde, tuzlu deniz suyu cildiniz için mucizeler yaratabilir. Tuzlu su, banyo kesesi gibidir. Cildinizdeki tahrişleri yok eder. Şaşırtıcı gelecek ama havada uçuşan kumlar da cildinizi arındırır ve aslında yararlıdır.Bununla beraber, deniz kenarında uzun süre kalacaksanız öncesinde ve sonrasında kaliteli bir nemlendiriciden bol bol sürmeyi ihmal etmeyin, yoksa cildiniz kavrulur.

Yıpranan Ciltleri Eski Hâline Getirmek

Peki, yaz aşkınızla denizde yüzerken kendinizi kaptırdınız ve güneş yağı sürmeyi unuttunuz diyelim. Bunun sonucunda yüzünüz pek hoş olmayan bir renge büründü. Merak etmeyin; Alma G, yanmış cildinizi yumuşatacak ve yeniden nemlendirecek çözümler öneriyor. Eczaneden alacağınız E vitamini kapsüllerini açın ve cildinizin yanmış bölgelerine nazikçe sürün. Bu, aloe vera ve zeytinyağı gibi iyileştirici bir süreci başlatacaktır. İşe yarama garantili ama biraz daha zahmetli bir uygulama da, tam yağlı süt ve tatlı elmaları bir blendırda karıştırıp, yanmış bölgeler için bir maske yapmak. Ancak ne yaparsanız yapın, güneşten yanan cildinizi elinizle soymayın. Özellikle yüz bölgenizde, soyulan derinin altından çıkan cilt son derece hassas olacaktır. Soyulan deriyle oynamadan durmak zor, biliyoruz. Ama illa bir şeyle oynamak istiyorsanız, hava kabarcıklı bir naylon alıp onu patlatın. Lütfen cildinizi rahat bırakın.

Kadınları Cildinizle Baştan Çıkarın

Kadınların kafası karışıktır, bilirsiniz. Bunu en iyi görebileceğiniz yerlerden biri de, hoşlarına giden "erkek cildi"nin nasıl bir şey olduğu konusudur. Suratınızın, olgun bir kovboy gibi yıllanmış görünmesini ama bebek poposu gibi yumuşak olmasını isterler. Cildinizin Jennifer Lopez gibi parlamasını ama aynı zamanda erkeksi görünmesini isterler. Cilt bakımınıza ve cildinizin sağlığına dikkat etmenizi isterler ama fazlasına da burun kıvırırlar. Anlayabilene aşk olsun.

İşte size kadınların karşı koyamadığı bu "yumuşak dokunuşlu yıpranmış görünümlü" cildi elde etmek için beş tavsiye:

İçin;

Kola, bira için demiyoruz. Çay için. Uzmanlara göre, kan dolaşımını hızlandırmak için zencefilli ılık çay içmek; cildinize, kadınlar tarafından sağlıklı ve seksi olduğunuz şeklinde yorumlanan bir canlılık verir (üstelik spor yaparken olduğu gibi kan ter içinde kalmanıza da gerek yok).

Etiketleri Okuyun

Hayır, yediğiniz çikolatanın içindeki şeker ve karbonhidrat oranlarını değil (o başka hikâye). Cilt kremi, güneş kremi gibikullandığınız kozmetik ürünlerin içindekileri yazan etiketleri okumalısınız. Profesyonel spa'larda kullanılmak üzere organik cilt ürünleri üreten Beauty Secrets şirketinin başkanı Cecily Braden, "Vücudunuza sürdüğünüz şeyler, en azvücudunuza aldığınız şeyler kadar önemli. Cildiniz, en büyük organınız, her organ gibi o da yaşıyor ve ölüyor ve sağlıklı cilt hücrelerinin yeniden üretilmesini teşvik etmek için beslenmeye ihtiyacı var" diyor.

Kendinize Eziyet Etmeyin

Uzmanlar uyarıyor: "Çatlayan dudaklarınız için dudak nemlendirici kullanmamak dudak kanseri riskinizi artırır."Nemlendirici sürmeyip maçoluk ettiğinizi zannetmeyin, sadece aptallık etmiş olursunuz. Bir kötü haber daha: "Erkekler, kadınlara kıyasla daha çok terlediklerinden güneş kremini daha çok sürmeleri gerekir".

Cildiniz Geleceğinizdir

"Cildiniz, annenizin veya kız kardeşinizin cildine benzemez. Erkeklerin cildi kadınlarınkinden daha yağlı ve asitlidir"diyor, kozmetik cilt bakımı üzerine uzmanlaşmış bir dâhiliyeci olan Dr. Isabel Souffront. "Erkek cildi, kadın cildine kıyasla daha fazla kollajen içerdiği için daha yoğun, kalın ve gevşektir. Ama siz ona iyi bakmazsanız hemen incelir ve buruşur." Sonuç: Bir zahmet cilt kremine uzanıverin. [Zinde Türkiye Notu: Cilt kremi kullanıyorsanız ürününüzün doğal ve sağlıklı olmasına, uzun vadede sağlığınıza zarar vermeyen bir bileşimde olmasına dikkat edin.]

Tıraşınızı Aceleye Getirmeyin.

Sabahları evden alelacele çıkmak, tıraş olurken başka şeylerle uğraşmak ve dikkatsiz tıraş olmak yüzünüze büyük zararlar verebilir. Yani? Eski püskü bir tıraş bıçağıyla, yüzünüze bastıra bastıra mı tıraş oldunuz? Tıraş losyonu yerine nemlendirici kullanıp cildinizi yumuşatın.

Kadınların önce ayakkabılarınıza veya kaslarınıza mı bakacağını sanıyorsunuz? Hayır, fark edecekleri ilk şey cildiniz olacaktır, o yüzden tıraş olurken fazladan bir dakika harcamaktan çekinmeyin ve doğru ürünleri kullanın. Yumuşak ve çekici bir ciltten daha seksi bir şey yoktur.

 A' dan Z' ye Şifalı Bitkiler